Την έναρξη των Χριστουγέννων σηματοδοτεί για ακόμη μια χρονιά ο στολισμός του πρώτου Χριστουγεννιάτικου δέντρου στην Ελλάδα στο γνωστό πλέον χωριό των ελάτων.
Στην γραφική πλατεία του Ταξιάρχη Χαλκιδικής σε μια λαμπρή τελετή με πλήθος κόσμου μικροί και μεγάλοι έστειλαν σε όλη τη χώρα το μήνυμα της έναρξης της εορταστικής περιόδου των Χριστουγέννων.
Το εντυπωσιακό έλατο ύψους 13 μέτρων με πλούσια κλαδιά φωταγωγήθηκε σήμερα στο πλαίσιο εκδήλωσης που παραδοσιακά γίνεται την παραμονή της γιορτής του πολιούχου και προστάτη του χωριού Αρχαγγέλου Μιχαήλ μετά τον μέγα εσπερινό.
Στην γιορτή ελάτου παραβρέθηκαν μεταξύ άλλων ο απερχόμενος δήμαρχος Πολυγύρου Αστέριος Ζωγράφος και ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Γιώργος Εμμανουήλ, αντιδήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι και οι βουλευτές Χαλκιδικής Γιάννης Γιώργος και Απόστολος Πάνας. Η φιλαρμονική του Δήμου Πολυγύρου πλαισίωσε την εκδήλωση.
«Είναι ένα από τα ψηλότερα δέντρα που τοποθετήθηκαν ποτέ στην πλατεία του Ταξιάρχη», είχε δηλώσει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας, ελατοπαραγωγός Γιάννης Ξάκης, σημειώνοντας ότι το νούμερο ένα σύμβολο της εορταστικής περιόδου των Χριστουγέννων, το έλατο, έχει ύψος 13 μέτρα, είναι ηλικίας κοντά στα 25 έτη, έχει πλούσια κλαδιά και τοποθετήθηκε το περασμένο Σάββατο στην κεντρική πλατεία του ορεινού χωριού. «Καθόλη τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, όλη η κοινότητα μαζί “ντύσαμε” το δέντρο με τη γιορτινή του φορεσιά, υπό τους ήχους εορταστικής μουσικής, εδεσμάτων και περισσής χαράς», είχε προσθέσει ο κ. Ξάκης.
Η φωταγώγηση του ελάτου γίνεται παραδοσιακά την παραμονή της γιορτής του πολιούχου και προστάτη του χωριού Αρχαγγέλου Μιχαήλ και σύμφωνα με τον πρόεδρο της κοινότητας, ελατοπαραγωγό, «κάθε χρόνο μικροί και μεγάλοι, τόσο από την περιοχή της Χαλκιδικής όσο και από τη Θεσσαλονίκη, αλλά και άλλες πόλεις, επισκέπτονται το “χωριό των Χριστουγέννων” της Ελλάδας, τον Ταξιάρχη, και συμμετέχουν στη μεγάλη μας γιορτή, τοποθετώντας ο καθένας το δικό του στολίδι στο έλατο που δεσπόζει στην κεντρική πλατεία του χωριού μας».
Με πληροφορίες από: politic.gr, voria.gr