Το “Πέρασμα στο Δραγουντέλι” είναι μία από τις πιο δημοφιλείς φθινοπωρινές εκδηλώσεις στη Χαλκιδική που οργανώνεται κάθε Οκτώβριο στον Δήμο Σιθωνίας.
Σκοπός της διοργάνωσης είναι να βγει ο κόσμος στο δάσος, να περπατήσει, να γνωρίσει και ν` αγαπήσει το Δραγουντέλι, το βουνό Ιταμος, τον ορεινό όγκο της Σιθωνίας, γυμνάζοντας ταυτόχρονα σώμα και ψυχή. Πρόκειται για μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης του κόσμου σε θέματα που σχετίζονται με το δασικό μας πλούτο και το φυσικό περιβάλλον της περιοχής.
Παράλληλα, στόχος είναι η συνάντηση ανθρώπων με κοινές περιβαλλοντικές ευαισθησίες και η επαφή τους με την παράδοση του τόπου και την πολιτιστική κληρονομιά του, με επίκεντρο τον παραδοσιακό οικισμό του Δραγουντέλι, τον Παρθενώνα.
Στο Πέρασμα Δραγουντέλι υπάρχουν 8 περιπατητικές διαδρομές και 1 ποδηλατική. Στο τέλος των διαδρομών με επίκεντρο την πλατεία του Παρθενώνα θα πραγματοποιηθούν πολιτιστικές εκδηλώσεις.