Μνήμες της συγκλονιστικής υπόθεσης της διπλής δολοφονίας – εγγονής και γιαγιάς – με αρσενικό το 2013, για την οποία έχει καταδικαστεί σε πρώτο βαθμό ο σύζυγος της πρώτης και λέκτορας Γεωλογίας του ΑΠΘ, ξυπνούν σήμερα στο Μικτό Ορκωτό Εφετείο Θεσσαλονίκης.
Αυτήν την ώρα καταθέτει η μητέρα της 34χρονης και κόρη της 85χρονης, που εξιστορεί όλα όσα γνωρίζει για τη σχέση της κόρης της με τον κατηγορούμενο, αλλά και το πότε αυτή άρχισε να αρρωσταίνει λόγω της δηλητηρίασης που υφίστατο επί μήνες. Καθ’ όλη τη διάρκεια της κατάθεσης, ο κατηγορούμενος κρατούσε σχολαστικά σημειώσεις από τα λεγόμενά της.
Νωρίτερα ο ίδιος, ακούγοντας τις κατηγορίες που τον βαραίνουν, δήλωσε αθώος.
«Όπως θα διαπιστώσετε από την ακροαματική διαδικασία και τη δικογραφία, δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να με συνδέει με τους δύο θανάτους. Οι θεωρίες είναι υποθετικές. Δηλώνω αθώος και δεν αποδέχομαι την κατηγορία», είπε προς την έδρα.
Η δίκη αναμένεται να κρατήσει μέρες.
Υπενθυμίζεται ότι ο 50χρονος είχε κηρυχθεί ομόφωνα ένοχος πρωτόδικα και καταδικάστηκε σε δις ισόβια. Κατηγορείται για ανθρωποκτονία με πρόθεση κατά συρροή με θύματα την 34χρονη σύζυγό του και την 85χρονη γιαγιά της.
Η υπόθεση είχε απασχολήσει το πανελλήνιο. Στις 23 Αυγούστου του 2013, η σύζυγός του αφήνει την τελευταία της πνοή στο νοσοκομείο Παπανικολάου όπου και νοσηλευόταν. Λίγες μέρες πριν πεθαίνει και η γιαγιά της.
Από την πρώτη στιγμή οι γονείς της 34χρονης θεώρησαν ότι επρόκειτο για δολοφονία και για αυτό προχώρησαν στην κατάθεση μήνυσης. Οι υποψίες τους επιβεβαιώθηκαν από τα αποτελέσματα των εκτεταμένων εργαστηριακών εξετάσεων και την εκταφή της σορού.
Στο στόχαστρο των αρχών βρέθηκε ο σύζυγός της 34χρονης, ο οποίος αρνήθηκε από την αρχή κάθε κατηγορία, υποστηρίζοντας την εκδοχή της δηλητηρίασης από σωληνώσεις στο εξοχικό του ζευγαριού στη Χαλκιδική.
Σημειώνεται ότι στις τοξικολογικές εξετάσεις στις σορούς γιαγιάς και εγγονής βρέθηκαν υψηλές συγκεντρώσεις αρσενικού.
Η 34χρονη που εργαζόταν ως διοικητική υπάλληλος στη βιβλιοθήκη της Πολυτεχνικής Σχολής ΑΠΘ, φέρεται να δηλητηριάστηκε σταδιακά σε μεγάλο χρονικό διάστημα ακόμη μέσα στο νοσοκομείο Παπανικολάου, όπου νοσηλευόταν. Ο κατηγορούμενος φέρεται ότι δηλητηρίασε τη γυναίκα του και μητέρα του ανήλικου παιδιού τους ακόμα και κατά τη διάρκεια της νοσηλείας της.
Ειδικότερα, σύμφωνα με το κατηγορητήριο εισήχθη εσπευσμένα στο Νοσοκομείο Παπανικολάου, με συμπτώματα μυϊκής αδυναμίας. Μεταφέρθηκε στη ΜΕΘ και ύστερα από νοσηλεία 7 ημερών η υγεία της βελτιώθηκε και επέστρεψε στην Παθολογική Κλινική του νοσοκομείου. Εκεί την επισκεπτόταν ο σύζυγός της που κατηγορείται ότι της χορηγούσε αρσενικό.
Αρσενικό φέρεται να είχε χορηγήσει και σε ένα μπουκάλι νερό από το οποίο έπινε αποκλειστικά η γιαγιά της θανούσας που τον Αύγουστο του 2013 μπήκε στο νοσοκομείο με οξεία νεφρική ανεπάρκεια και κατέληξε λίγο αργότερα.
Ο κατηγορούμενος φέρεται την περίοδο εκείνη να είχε εξωσυζυγική σχέση με μια φοιτήτριά του με την οποία μάλιστα απέκτησαν και παιδί. Έχει άλλη μια κόρη από τον γάμο του με την 34χρονη.