“Τιμούμε σήμερατους Ήρωες του 1940, μιας ιστορικής περιόδου στρατιωτικών θριάμβων και θυσιών, κατά τη διάρκεια της οποίας οι Έλληνες οπλισμένοι με αποφασιστικότητα, σθένος και ομοψυχία, απόδειξαν περίτρανα ότι όταν είμαστε ενωμένοι μπορούμε να νικήσουμε οποιαδήποτε δύναμη βίας.
Ο μεγαλειώδης αγώνας των προγόνων μας, που υπερασπίστηκαν τα ιδανικά τους μέχρι θανάτου, έτσι ώστε να απολαμβάνουμε εμείς σήμερα την ελευθερία μας, προκαλεί σεβασμό και δέος .
Αποτελεί υποχρέωσή μας να αξιοποιήσουμε όσα μας διδάσκει η ιστορία, ώστε να αντιμετωπίσουμε με την ίδια αποφασιστικότητα και το ίδιο σθένος τις προκλήσεις και τις απειλές του σήμερα.
Είμαστε υπερήφανοι για την ιστορική μας παρακαταθήκη.
Χρόνια Πολλά Χαλκιδικιώτες!
Χρόνια Πολλά Μακεδόνες!
Χρόνια Πολλά Έλληνες!”