Το εσπέρας της Παρασκευής 1 Οκτωβρίου τ.ε. ο ευσεβής Λαός της Ιερισσού υποδέχτηκε τεμάχιο εκ των Ιερων Λειψάνων του εν Αγίοις Πατρός ημών Νεκταρίου Επισκόπου Πενταπόλεως του θαυματουργού.
Το Ιερό Λείψανο εκόμισε ο παν. Αρχιμ. π.Δωρόθεος Ζέρβας Γεν. Αρχιερατικός Επίτροπος της Ι. Μητροπόλεως Ιερισσού κατόπιν σεπτής εντολής και ευλογίας του Σεβ. Μητροπολίτου Ιερισσού κ.κ. ΘΕΟΚΛΗΤΟΥ.
Στην διασταύρωση των κεντρικών οδών της πόλεως σχηματίσθηκε πάνδημος ιερά λιτανεία η οποία κατέληξε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Ιερισσού, όπου ετελέσθη ειδική δέηση επί τη υποδοχή του Ιερού Λειψάνου και εν συνεχεία ο Μέγας Εσπερινός μετ’αρτοκλασίας εν πληθούση Εκκλησία συνιερουργούντων του παν. Αρχιμ.π. Ευθυμίου Μαρμαλίδη,τους Αιδ. Πρωτ.π. Εμμανουήλ Λούπο, π.Βασίλειο Ανυφαντή τον και εφημέριο του Ιερού Ναού και π. Μακάριο Ζωνάρα.
Τον θείο λόγο εκήρυξε ο π. Δωρόθεος, ο οποίος με γλαφυρό τρόπο αναφέρθηκε στις αρετές και στα θαυμάσια του μεγάλου Αγίου της εποχής μας και μετέδωσε στο πυκνό εκκλησίασμα ιερα αισθήματα κατανύξεως και ευλαβείας.
Το ιερό λείψανο θα παραμείνει στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου της Ιερισσού μέχρι αύριο Δευτέρα 4 Οκτωβρίου και θα τελούνται Ιερές Ακολουθίες και Θείες Λειτουργίες.