Πρόκειται για την παραλία που δέχτηκε τα λύματα του βιολογικού κατά την πρόσφατη βλάβη και ο Δήμος Κασσάνδρας είχε ήδη συστήσει την αποφυγή κολύμβησης, ενώ ανακοίνωση για το θέμα είχε βγάλει και ο τέως δήμαρχος Βασίλης Κυρίτσης.
Στην ανακοίνωση του Δήμου τονίζεται ότι η θαλάσσια περιοχή της Παπαδιάς στη Χανιώτη δεν είναι κατάλληλη για κολύμπι, χωρίς όμως να δίνονται στην δημοσιότητα τα ακριβή αποτελέσματα των αναλύσεων.
Η ανακοίνωση του Δήμου Κασσάνδρας:
«Τα πρώτα αποτελέσματα των αναλύσεων από τα δείγματα που παρθήκαν από την θαλάσσια περιοχή της Παπαδιάς στη Χανιώτη έδειξαν ότι τα νερά μόνο στη συγκεκριμένη περιοχή (εύρος πλάτους 150 μέτρα) δεν είναι απολύτως κατάλληλα για κολύμπι.
Συνιστούμε στους δημότες και στους επισκέπτες να αποφύγουν το κολύμπι στη συγκεκριμένη περιοχή.
Στο μεταξύ οι δειγματοληψίες από τη θάλασσα στη συγκεκριμένη περιοχή συνεχίζονται σε καθημερινή βάση από τους αρμόδιους υπαλλήλους του Δήμου Κασσάνδρας και τα δείγματα στέλνονται για ανάλυση.
Για κάθε νεότερο στοιχείο που θα προκύψει θα υπάρξει νεότερη και επικαιροποιημένη ανακοίνωση».