Την επιδημιολογική εικόνα της Ελλάδας παρουσίασε ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης για την πορεία της πανδημίας της νόσου Covid-19.
Ο Επιδημιολογικός Χάρτης επικαιροποιείται μετά και τη σημερινή συνεδρίαση της Επιτροπής των Λοιμωξιολόγων:
* Οι Περιφερειακές Ενότητες Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής, Κοζάνης, Φλώρινας, Βοιωτίας, Εύβοιας, Μεσσηνίας και Τήνου, ανεβαίνουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Πορτοκαλί (Επίπεδο 3)
* Οι Δήμοι Σπετσών, Παξών, και Χίου ανεβαίνουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Πορτοκαλί (Επίπεδο 3)
* Οι Περιφερειακές Ενότητες Καστοριάς, Ξάνθης και Άρτας, ανεβαίνουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Κίτρινο (Επίπεδο 2)
* Οι Δήμοι Αγκιστρίου, Λήμνου, Ανατολικής Σάμου, Δυτικής Σάμου, Αμοργού, Αστυπάλαιας, Καρπάθου, Μεγίστης, Πάτμου και Σύμης, ανεβαίνουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Κίτρινο (Επίπεδο 2)
* Οι Δήμοι Λέρου, Μήλου και Σίφνου πέφτουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Κίτρινο (Επίπεδο 2)
* Οι Περιφερειακές Ενότητες Ιωαννίνων και Γρεβενών πέφτουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Κίτρινο (Επίπεδο 2)
* Οι Δήμοι Αλοννήσου, Κιμώλου, Λειψών και Σκύρου, πέφτουν επίπεδο και μεταφέρονται στο Πράσινο (Επίπεδο 1).
Μάλιστα τον κώδωνα του κινδύνου έκρουσε η Βάνα Παπαευαγγέλου για την Θεσσαλονίκη και την Χαλκιδική, καθώς παρουσιάζεται μεγάλη αύξηση των νέων μολύνσεων, με την μετάλλαξη Δέλτα να κυριαρχεί.
Ιδιαίτερα ανησυχητικά είναι τα στοιχεία του ΕΟΔΥ για τη μετάλλαξη Δέλτα. Στο πλαίσιο της καθιερωμένης ενημέρωσης για την εξέλιξη της επιδημίας του κορωνοϊού στη χώρας μας, η Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Βάνα Παπαευαγγέλου τόνισε χαρακτηριστικά ότι η διασπορά της μετάλλαξης Δέλτα είναι μεγάλη σε Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική, με τη διάμεση ηλικία των νοσούντων να είναι 10-19 έτη.
Μάλιστα, αναφερόμενη στα νέα κρούσματα κορωνοϊού σε Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική, η κ. Παπαευαγγέλου είπε ότι τα περισσότερα εντοπίζονται σε άτομα με μέση ηλικία τα 20 έτη. Υπενθυμίζεται ότι στη Θεσσαλονίκη σήμερα εντοπίστηκαν 303 νέα κρούσματα κορωνοϊού και στη Χαλκιδική 33 νέα κρούσματα.
“Οι εκτιμήσεις των μαθηματικών μοντέλων για την επόμενη εβδομάδα, με βάση την επιδημιολογική εικόνα που έχουμε σήμερα, προβλέπουν ήπια αλλά σαφή αύξηση κρουσμάτων, των νέων νοσηλειών και διασωληνώσεων”, είπε κ. Παπαευαγγέλου. Τόνισε ότι προχωράμε στο τέταρτο κύμα το όφελος του εμβολιασμού γίνεται ακόμη πιο ξεκάθαρο
Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ, αναφορικά με τα τεστ που έγιναν την εβδομάδα 19-25 Ιουλίου, ο δείκτης θετικότητας ανέρχεται στο 3.26% στην επικράτεια, ενώ σε περιοχές με αυξημένο επιδημιολογικό φορτίο, είναι σημαντικά υψηλότερος.
Όπως ενδεικτικά ανέφερε η κα Παπαευαγγέλου, ο δείκτης θετικότητας ανήλθε στο 5, 5 στην Πάρο, στο 4,27 στην Μύκονο, 4,2 στην Τήνο, 3,76 στο Ρέθυμνο, και 3,4 στην ΠΕ Θήρας κυρίως λόγω της θετικότητας στην Ιό.
Παράλληλα, η ειδικός επεσήμανε την σημασία του να διενεργούνται self test από τους ανεμβολίαστους πολίτες, υπογραμμίζοντας πως αυτό δεν αποτελεί τιμωρητικό μέτρο αλλά εργαλείο δημόσιας υγείας.
Όσον αφορά τα εισαγόμενα κρούσματα, από τον τουρισμό, η γιατρός ξεκαθάρισε πως αποτελούν ένα πολύ μικρό ποσοστό, το οποίο υπολογίζεται πως είναι κάτω του 1 τοις εκατό, αφού όσοι επισκέπτονται την χώρα μας έχουν συνήθως εμβολιαστεί και κάνει ταυτόχρονα και τεστ για τον ιό.
Η διάμεση ηλικία των κρουσμάτων παραμένει στα 25 έτη, ενώ παρατηρείται μια μείωση των κρουσμάτων σε νέους κάτω των 34 ετών.
Την εβδομάδα που μας πέρασε περίπου 2.500 χιλιάδες συμπολίτες μας, κυρίως ανεμβολίαστοι, άνω των 40 ετών νόσησαν.
“Γνωρίζουμε καλά ότι περίπου 10% αυτών θα χρειαστεί να νοσηλευτούν την επόμενη ή την μεθεπόμενη εβδομάδα”, είπε.
Οι κοινωνικές συναθροίσης, στο πλαίσιο της διασκέδασης, αποτελούν, σύμφωνα με τα στοιχεία που προκύπτουν από ιχνηλατήσεις και τον ΕΟΔΥ, την κύρια έκθεση στις μικρές ηλικίες ενώ η εργασία και η ενδοεικογενειακή επαφή την κύρια έκθεση στις μεγαλύτερες, εξήγησε η κα Παπαευαγγέλου, προσθέτοντας ειδικότερα για την ενδοεικογενειακή διασπορά πως αυτή συνήθως παρατηρείται έπειτα από επαφή μέλους της οικογένειας από νεότερο άλλο μέλος που γυρίζει από διαφορά.