Η Συντονιστική Επιτροπή των Αδιόριστων Εκπαιδευτικών του 2010 και η Ανώτατη Συνομοσπονδία Πολύτεκνων Ελλάδος με κοινή ανακοίνωσή τους αναφέρονται στην αναιτιολόγητη, όπως χαρακτηριστικά επισημαίνουν, άρνηση της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας να διορίσει τους μόλις 250 πολύτεκνους εκπαιδευτικούς της κλειστής λίστας του 2010, παρά τις, επί σειρά ετών, διαβεβαιώσεις υπουργών, βουλευτών και στελεχών της που υποστήριζαν το αίτημά τους.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
“Παρά τις υποσχέσεις , η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας , η οποία προεκλογικά είχε σημαία το δημογραφικό και παινευόταν διακαώς ότι στηρίζει τις πολύτεκνες οικογένειες, αποφάσισε ξαφνικά και χωρίς καμία δικαιολογία δια της κας. Κεραμέως , να γυρίσει την πλάτη στους αδιόριστους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς της κλειστής λίστας του 2010 , ενώ έχει έτοιμη την λύση / πρόταση επάνω στο γραφείο της από το ίδιο το νομικό τμήμα του υπουργείου παιδείας. Απαξιώνοντας τους πάντες και τα πάντα που έχουν εισηγηθεί θετικά για το συγκεκριμένο ζήτημα όπως , την πρώην Γ.Γ κα. Γκίκα, την πρώην υφυπουργό παιδείας κα. Ζαχαράκη και την νυν υπουργό παιδείας κα. Μακρή και δεκάδες βουλευτές, υπουργούς και στελέχη…..
Την τελευταία δεκαετία και ειδικότερα από την ορκωμοσία της νέα κυβέρνησης της Ν.Δ το 2019, εχει γίνει ενας τεράστιος αγώνας από την πλευρά των 250 αυτών εκπαιδευτικών , ώστε να αρθεί αυτή η αδικία που τους άφησε μετέωρους εργασιακά , ενώ είχαν κατοχυρωμένο βάση του ν.3255/2004 δικαίωμα διορισμού, ενώ την ίδια στιγμή βουλευτές και υπουργοί την Ν.Δ με δημόσιες τοποθετήσεις τους και ενυπόγραφες επιστολές , ζητούν δικαίως και διακαώς από την αρμόδια υπουργό να περάσει την σχετική τροπολογία που ρυθμίζει το θέμα.
Η πίεση από σύσσωμη την Κ.Ο της Ν.Δ είναι τόσο μεγάλη , που τους τελευταίους μήνες είχε καλλιεργηθεί η πεποίθηση ότι η δεκαετής και πλέον ταλαιπωρία των αδιόριστων εκπαιδευτικών της κλειστής λίστας του 2010 θα λάμβανε τέλος…
Αντ΄αυτού η υπουργός παιδείας χωρίς καμία αιτιολόγηση, αρνείται πεισματικά και σε κόντρα όλων , να βάλει ένα τέλος στην αδικία που υπέστησαν αυτοί οι άνθρωποι , σε σημείο που αναρωτιούνται οι άνθρωποι αυτοί γιατί τόση εμπάθεια και μίσος απέναντι τους;
Γιατί ο Πρωθυπουργός δεν κάνει την προσωπική του παρέμβαση και συνεχίζει να στηρίζει απροκάλυπτα το αδικαιολόγητο πείσμα και το «καπρίτσιο» της σταθερά λιγότερο δημοφιλής υπουργού του , από τότε που ανέλαβε κυβέρνηση; Ο παραλογισμός της κας.Κεραμέως και η πολιτική της απειρία , την οδηγούν σε έναν προσωπικό κατήφορο που θα συμπαρασύρει ολο το κόμμα της Ν.Δ . Ο αξιότιμος κ.Πρωθυπουργός με την πολιτική αντίληψη που έχει, δεν το καταλαβαίνει ή δεν θέλει;
Εάν δεν το καταλαβαίνει οφείλει να το καταλάβει έστω και την ύστατη στιγμή …Εάν πάλι δεν θέλει και συμπράττει συνειδητά με τον παραλογισμό της κας.Κεραμέως , ρίχνοντας στον Καιάδα 250 πολύτεκνες οικογένειες που περιμένουν έντεκα χρόνια την δικαίωση , μας αναγκάζει αυτονόητα να θεωρήσουμε ότι όλες αυτές οι συναντήσεις και οι συζητήσεις που έκανε κατά καιρούς ,με τους πολυτεκνικούς συλλόγους και το θεσμικό μας όργανο την Α.Σ.Π.Ε για την στήριξη της πολύτεκνης οικογένειας , ήταν κούφιες υποσχέσεις και λόγια του αέρα οι δεσμεύσεις του , ειδικά όταν αρνείται στην ιδανική χρονική συγκυρία, να δώσει λύση στα απλά και αυτονόητα πράγματα αίροντας μια αδικία ετών. Όταν γυρίζει ψυχρά την πλάτη σε 250 πολύτεκνες οικογένειες , βυθίζοντας τες ακόμα περισσότερο στην ανεργία και την ανέχεια , στερώντας το κατοχυρωμένο δικαίωμα τους στην εργασία , ειδικά σε έναν χώρο που οι ανάγκες και τα κενά είναι αυταπόδεικτα τεράστια!
Απλά θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος για την διάρρηξη των σχέσεων με όλη την πολυτεκνική κοινότητα ανα την επικράτεια.
Χρόνος υπάρχει ακόμα κ.Πρωθυπουργέ…διάθεση δεν ξέρουμε, θα φανεί από τις ενέργειες σας !!!
Συντονιστική Επιτροπή Αδιόριστων Πολύτεκνων Εκπαιδευτικών του 2010 & μέλη της Α.Σ.Π.Ε.”