«Εμείς θα ζήσουμε». Το υπέροχο βιβλίο της Αντωνίας Ζεβόλη – Νταουντάκη που αφηγείται με μοναδικό τρόπο την ιστορία του Μακελειού της Βάλτας, μέσα από την βιωματική εμπειρία της Ντόρας Παραθυρά, κατοίκου της Κασσάνδρας που είδε την οικογένεια της να ξεκληρίζεται από τους ναζί και τους δωσίλογους Έλληνες.
Ένα βιβλίο που προσεγγίζει το τραύμα της Χαλκιδικής του εμφυλίου, που διηγείται τις διώξεις, την απανθρωπιά και την δύναμη των ανθρώπων που κατάφεραν τελικά να μείνουν όρθιοι.
Σήμερα στην παρουσίαση του βιβλίου στην αυλή του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων στις 8 το βράδυ θα είναι μαζί μας η ηρωίδα του βιβλίου η Ντόρα Παραθυρά. Εκδόσεις Εύμαρος.
Λόγω της μοναδικότητας της εκδήλωσης και την σημασία της για την Χαλκιδική, αλλά και για την ιστορία της χώρας συνολικότερα, θα προβληθει σε livestream ολόκληρη από την σελίδα της Βουλευτή Χαλκιδικής Κυριακής Μάλαμα στο Facebook και θα είναι διαθέσιμη στον ακόλουθο υπερσύνδεσμο: https://www.facebook.com/KiriakiMalama