Όλυμπος 60 διαδρομές 550 χλμ μονοπάτια – ο πρώτος οδηγός πεδίου, ίσως και παγκοσμίως, που αναβαθμίζεται – του Τριανταφύλλου Αδαμακόπουλου και της Κατερίνας Ζαγκαρέτου από τα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής.
Το βιβλίο
Ο οδηγός “Όλυμπος – 60 διαδρομές” είναι ο πληρέστερος, ο πιο σύγχρονος και ο πλέον ενημερωμένος οδηγός του Ολύμπου. Το μεγάλο αυτό βιβλίο – 264 σελίδες, 65 χάρτες και 150 φωτογραφίες – καλύπτει όλες τις πλευρές του μυθικού βουνού: Γεωγραφία, βλάστηση, χλωρίδα, πανίδα, μνημεία, καταφύγια και ορειβατικές διαδρομές, καθώς και αναλυτικά κεφάλαια για τη διάσωση, το ορεινό τρέξιμο, το ορειβατικό σκι, την αναρρίχηση και τον αναγκαίο εξοπλισμό.
Αν τα φυτά και τα χωριά είναι μόνιμες αξίες του ελληνικού τοπίου, δεν συμβαίνει το ίδιο με τις ορειβατικές διαδρομές, όπου η σήμανση, οι χαράξεις, οι υποδομές αλλάζουν – βελτιώνονται ή περιπλέκονται. Οι συγγραφείς του Ολύμπου σκεφτήκαμε να χαρίσουμε στο βιβλίο μας μια από τις πιο ενδιαφέρουσες δυνατότητες της λαμπρής τεχνολογικής εποχής μας: τη διασύνδεση με τον ψηφιακό κόσμο.
Έτσι, κάθε διαδρομή περιέχει ένα QR code, που παραπέμπει σε μια ειδική σελίδα του ιστοτόπου topoguide.gr (250.000 unique users το 2020, παρεμπιπτόντως). Οι σελίδες των διαδρομών του βιβλίου ανανεώνονται συνεχώς, με βάση τα τελευταία περπατήματά μας και τις πληροφορίες έγκυρων φίλων. Επιπλέον, οι σελίδες εμπλουτίζονται με νέο υλικό, προσφέροντας σε κάθε διαδρομή πληροφορίες που δεν χωρούν στις σελίδες του βιβλίου.
Με την πρωτοποριακή αυτή λύση, και την αφοσίωση των ανθρώπων που το έφτιαξαν, το υβριδικό αυτό βιβλίο δεν ξεπερνιέται ποτέ και συνοδεύει τον ορειβάτη στις περιπλανήσεις του φρέσκο και διαρκώς πλουσιότερο.
Οι συγγραφείς
Ο Τριαντάφυλλος Αδαμακόπουλος σπούδασε πολιτικός μηχανικός στην Πολυτεχνική Σχολή Ξάνθης του ΔΠΘ. Δούλεψε σε περιβαλλοντικές και χωροταξικές μελέτες και εξέδωσε πολλά βιβλία και χάρτες για την ορεινή Ελλάδα. Ξεκίνησε ως αναρριχητής στα ελληνικά βράχια, για να συνεχίσει με μεγάλες διαδρομές στις Άλπεις και ολοκλήρωσε με την ανάβαση της κορυφής Κορζενέφσκα (7105 μ.) του Παμίρ. Ίδρυσε τη χαρτογραφική εταιρεία Ανάβαση και επιδόθηκε στην κατασκευή ψηφιακών χαρτογραφικών μέσων, όπως το Toponavigator και τους οδηγούς topoguides. Η εταιρεία του, AnaDigit, αναλαμβάνει μελέτες πεζοπορικών δικτύων, κατασκευή ιστοτόπων και πεζοπορικών εφαρμογών.
Η Κατερίνα Ζαγκαρέτου γεννήθηκε και μεγάλωσε στα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής. Πήρε πτυχίο δασολογίας από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στη Βιώσιμη Δασική Διαχείριση στο University of Copenhagen. Παράλληλα, φοίτησε στο Δ.Ι.Ε.Κ. Κατερίνης με ειδικότητα Συνοδός Βουνού και παρακολούθησε το πρόγραμμα Κατάρτισης στον Εναλλακτικό Τουρισμό της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Δούλεψε ως συνοδός βουνού στον Όλυμπο και άλλες περιοχές, ενώ μετείχε σε αρκετούς αγώνες ορεινού τρεξίματος. Εργάζεται στην εταιρεία AnaDigit.
Στοιχεία βιβλίου
Τίτλος: Όλυμπος 60 διαδρομές 550 χλμ μονοπάτια
συγγραφείς: Ζαγκαρέτου Κατερίνα, Αδαμακόπουλος Τ.
Εκδόσεις: Σάλτο
Τιμή Λιανικής: 20.25€
Σελίδες: 264