Νέοι από την Ιταλία, Πορτογαλία, Πολωνία και Ισπανία επισκέφθηκαν το πρότυπο Δημοτικό Σχολείο Ολύνθου στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος You in Europe.
Ο διευθυντής του σχολείου Βασίλης Μισαηλίδης τους υποδέχθηκε εγκάρδια, τους ξενάγησε στο φυτώριο όπου όλες οι εργασίες γίνονται από τους μαθητές τους σχολείου, τους προμήθευσε με φυτά, τους έδωσε και τα πεσκέσια, τους ξενάγησε και στο μοναδικό πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής και τους αποχαιρέτισε με πασχαλιάτικες ευχές.
“Τι ωραιότερο από το να καλλιεργείς τον δικό σου λαχανόκηπο με μεθόδους φιλικές στο περιβάλλον;
Και τι καλύτερο από το να το κάνεις με τη συνεργασία ενός δραστήριου, πρότυπου Δημοτικού Σχολείου της περιοχής, που μοιράζεται τις ίδιες περιβαλλοντικές ανησυχίες και στόχους;
Με μεγάλη μας χαρά μάθαμε ότι το Δημοτικό Σχολείο Ολύνθου προμηθεύει δωρεάν φυτά τομάτας και μάλιστα ποικιλίες που δύσκολα θα βρεις στο εμπόριο!! Δεν γινόταν λοιπόν να μην το επισκεφτούμε!!
Εμείς βέβαια δεν χάσαμε ευκαιρία και πήγαμε μια βόλτα για μια μικρή ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο της αρχαίας Ολύνθου και πολύ μας άρεσε!! Κι αφού γυρίσαμε πήγαμε στον κήπο της περμακουλτούρας όπου μας φυτέψαμε τα φυτά μας… και συνεχίζουμε!!
Ανυπομονούμε να γευτούμε τους νόστιμους καρπούς τους, αλλά και να τους διαθέσουμε σε όσους τους έχουν ανάγκη!”, αναφέρει ο οργανισμός “You in Europe” σε ανάρτησή του.
Από τη μεριά του ο διευθυντής του σχολείου κος. Βασίλης Μισαηλίδης ευχαριστεί στον οργανισμό “You in Europe” για την επίσκεψη και για τα καλά λόγια.
“Με την επιστροφή στις χώρες του είμαστε σίγουροι ότι θα γίνουν οι καλύτεροι πρεσβευτές του Σχολείου μας!”, δήλωσε σχετικά.