“Κύλα πάλι. Κύλα σαν παιδί, δίπλα στα κύματα… Απόλαυσε τις μπόρες, λαχτάρα τις αστραπές. Κέρνα ουίσκι στο σκοτάδι και ξάπλωσε δίπλα του”
(Roll again. Roll as a child, next to the waves…. Enjoy the storms, crave the lightnings. Pour whiskey in darkness, lay beside)
Συναντήσαμε την μουσική μπάντα των Polarized Red, από τα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής, στο στούντιο, ή καλύτερα στο στέκι τους, σε μία όμορφη ταράτσα στα Νέα Μουδανιά. O Πάνος (ντράμερ), ο Χρήστος (φωνή & κιθάρα), ο Θωμάς (κιθάρα) κι ο Μάκης (μπάσο), μας υποδέχτηκαν με τα καλύτερά τους χαμόγελα. Η οικειότητα του χώρου και η αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε ένα ροκ φοιτητικό σπίτι, συμμερίζονταν αρμονικά την πληρότητα του εξοπλισμού. Όπως κάθε Σάββατο, όλη η παρέα είχε μαζευτεί στο προκαθορισμένο μουσικό της ραντεβού.
Αυτόν τον καιρό οι Polarized Red ηχογραφούν το δεύτερο δίσκο τους, με δική τους μουσική, στιχουργία και κυρίως με δική τους παραγωγή. Εκεί και εμείς, φίλοι και πιστοί φαν της μπάντας, βρήκαμε την αφορμή να συζητήσουμε μαζί τους και να συνθέσουμε την συνέντευξη που ακολουθεί.
Πότε ξεκίνησαν οι Polarized Red και πως επιλέχθηκε το όνομα και το μουσικό ύφος της μπάντας;
Πάνος: Θυμάμαι ένα τυχαίο βράδυ το 2016 σε τοπικό μπαρ να πίνω τη μπύρα μου με φίλους όταν κάποιος μου χτύπησε ελαφρά την πλάτη και γυρνώντας να μου λέει, «τι λες ρε ντράμερ, θα παίξουμε καμία μουσική;» Ο “κάποιος” ήταν ο Θωμάς και εγώ απλά απάντησα με ένα «ναι!». (γέλια) Ο Χρήστος ήρθε στις πολύ πρώτες πρόβες μας και για να πω την αλήθεια απλά έγινε ο τραγουδιστής μας εν μία νυκτί. Βέβαια στη πορεία καταλάβαμε πως ο Χρήστος έμελλε να ορίσει σε μεγάλο ποσοστό το ύφος και την αισθητική της μπάντας. Από τη θέση του μπασίστα πέρασαν διαδοχικά δύο φίλοι, μέχρι να ενσωματωθεί στη μπάντα ο Μάκης, χωρίς τον οποίον πλέον δεν νομίζω να μπορώ να σκεφτώ τους Polarized. Ήδη στις πρώτες μας συζητήσεις είχαμε επιλέξει τον αγγλικό στίχο και θέσαμε ως στόχο τη σύνθεση δικών μας κομματιών. Το όνομα δεν θυμάμαι να μας παίδεψε πολύ. Φέραμε τις προτάσεις μας και κρατήσαμε αυτό που άρεσε σε όλους μας, πολύ απλά. Βέβαια φροντίσαμε να επιλέξουμε κάτι που μας αντιπροσωπεύει και έχει για εμάς μία ιδιαίτερη σημασία.
Χρήστος: Οι μουσικές επιρροές μας εξαρχής ήταν διευρυμένες. Ξεκινώντας από το κλασσικό ροκ και τα πρώτα μας εφηβικά ακούσματα, προσπαθούμε να αφουγκραστούμε όλη την ιστορία και την εξέλιξη του είδους μέχρι το σήμερα. Νέοι ήχοι, πιο σκληροί, πιο ηλεκτρονικοί, περίτεχνες μελωδίες, ακραία μουσικά παντρέματα, κάθε τι που ακούγεται και μας αρέσει, επηρεάζει άμεσα και το στιλ μας. Φυσικά δεν πρέπει να αμελούμε και το σημείο γης που ζούμε. Ο ελλαδικός χώρος είναι από τη φύση του μια διασταύρωση πολιτισμών και μουσικών. Η πλούσια ελληνική μουσική παράδοση, οι βαλκανικοί ήχοι, οι ανατολικές επιρροές, όλα μαζί δημιουργούν μία ατέρμονη βάση έμπνευσης. Τέλος, αξίζει να αναφερθεί αλλά και να τονιστεί η ελληνική ροκ σκηνή, που όχι μόνο μεγαλούργησε κατά το πρόσφατο παρελθόν, αλλά συνεχίζει να παράγει όλο και πιο ενδιαφέρουσες μπάντες, δημιουργεί μουσικές σκηνές και τάσεις και έτσι μπορούμε σήμερα να λέμε πως προκύπτει ένας ιδιαίτερος ήχος, όπου κάπου εκεί βρίσκουμε και τους Polarized Red.
Πώς είναι οι συνθήκες για μια ροκ μπάντα στην επαρχία;
Θωμάς: Αν δούμε το ποτήρι μισό άδειο, οι δυσκολίες στην επαρχία είναι πολλές. Πάντα σε μία μεγαλύτερη πόλη οι ευκαιρίες αλλά και οι συνθήκες είναι καλύτερες. Επίσης υπάρχουν χώρες, ή πόλεις στον πλανήτη όπου το ροκ, ή γενικότερα η μουσική, χαίρει καλύτερης εκτίμησης. Από την άλλη νιώθουμε ότι και η χώρα που ζούμε αλλά και η μικρή πόλη στην οποία κατοικούμε, έχουν έντονη μουσική διάθεση και έτσι εμφανίζονται πάρα πολλές και αξιόλογες μουσικές απόπειρες.
Χρήστος: Η επαρχία έχει μια αντίφαση που ίσως μας ευνοεί. Ελλείψει πολλών δραστηριοτήτων, καταλήγει κανείς να ασχολείται με λίγα, απλά και όμορφα. Με τον ελεύθερο χρόνο που πάντα εδώ περισσεύει και μην έχοντας πλειάδα επιλογών και διεξόδων συγκεντρωθήκαμε στη μουσική, πραγματοποιώντας έτσι τα νεολαιίστικα μουσικά μας όνειρα. Επίσης είναι και η ίδια η “ένταση” της διαφορετικότητας στην επαρχία, το “διαφορετικό” που ξεχωρίζει πιο έντονα, δεδομένο που αν αξιοποιηθεί σωστά μπορεί να οδηγήσει την τέχνη σε μία πολύ καλή και πρωτοπόρα δημιουργία. Έτσι άλλωστε προκύπτουν και οι αναρίθμητες ανά την ελλάδα και τον πλανήτη μπάντες που μεγαλουργούν με έδρα κάποιο επαρχιακό μέρος.
Πόσο σημαντικό είναι για ένα μουσικό σχήμα να έχει το χώρο του;
Μάκης: Είναι ένα από τα πιο σημαντικά θέματα που πρέπει να διευθετήσει ένα σχήμα από την αρχή. Πρόβες, δημιουργία, ακόμα και η έμπνευση πολλές φορές πηγάζουν και επηρεάζονται από την ελευθερία του χώρου και του χρόνου. Πρέπει να είναι, αν όχι το πρώτο, το δεύτερο σπίτι σου.
Πάνος: Ο ιδιωτικός χώρος μιας μπάντας είναι όπως προείπε ο Μάκης το δεύτερο σπίτι των μελών της. Είναι το μέρος όπου το μυαλό αδειάζει από την καθημερινότητα και αφήνει τις ιδέες να μεταφραστούν μουσικά. Η πρόβα σε νοικιαζόμενο “προβάδικο” είναι κάτι που δεν μπορεί να συγκριθεί με την τύχη να έχουμε την άνεση του δικού μας χώρου. Η ανάγκη για στούντιο στο μυαλό μου γεννήθηκε με το ξεκίνημα αυτής της πορείας και η ταράτσα στο πατρικό μου με την “σπιτικού” χαρακτήρα αποθήκη ήταν διαθέσιμη, οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη και με τη βοήθεια των παιδιών είχαμε σύντομα ένα απλό αλλά πολύτιμο για εμάς “καταφύγιο”.
Χρήστος: Ο χώρος δεν είναι μόνο το κτηριακό και το υλικοτεχνικό. Είναι πρωτίστως ένα κοινό σημείο αναφοράς, ένα μέρος κοινωνικοποίησης, μία μικροκοινωνία. Εκεί, μέσα στην μουσική ομάδα τα “εγώ” αναγκαστικά υποχωρούν. Η διαχείριση αλλά και η συμβίωση μέσα σ’ ένα στούντιο οδηγούν στη συμμετοχή, στην αλληλεγγύη, στην ατομική και στη συλλογική ευθύνη κ.α. Επίσης, ο χώρος συνδράμει και στην ψυχική γαλήνη, όχι μόνο ως ένα μέρος εκτόνωσης. Η προσπάθεια μουσικού συντονισμού μεταξύ των μελών και η προσδοκία της μουσικής αρμονίας, αντικατοπτρίζει την ίδια τη ζωή και τις ισορροπίες της.
Πώς αισθάνονται οι Polarized Red στις ζωντανές εμφανίσεις τους και γιατί δεν είναι τόσο συχνές;
(γέλια…)
Μάκης: Το live είναι ένα υπέροχος συνδυασμός που οδηγεί στην έκσταση. Δημιουργία, εμφάνιση, συναίσθημα και επικοινωνία με τον κόσμο γίνονται ΕΝΑ. Αυτό το ΕΝΑ είναι η κορύφωση που επιδιώκει πάντα μια καλλιτεχνική προσπάθεια. Όσον αφορά τη συχνότητα, προσπαθούμε να επιλέγουμε τον σωστό τρόπο και χρόνο που θα μας κάνει να το ευχαριστηθούμε τόσο εμείς όσο και ο κόσμος. Το καλύτερο αποτέλεσμα δεν είναι προϊόν ανάλωσης, γι’ αυτό και αναζητούμε την μοναδικότητα της στιγμής.
Πάνος: Βασικός μας στόχος είναι να μπορέσουμε κάποια μέρα να υποστηρίξουμε εξ’ ολοκλήρου τα live μας μόνο με τα δικά μας τραγούδια. Αυτό βέβαια, μέχρι μία μπάντα να αναγνωριστεί και να αποκτήσει τους αποκλειστικούς οπαδούς της, συνεπάγει την ανάγκη να συμπεριλαμβάνει στο πρόγραμμά κομμάτια γνωστών καλλιτεχνών. Εμείς επιλέγουμε τις διασκευές που θα συνοδέψουν τα δικά μας κομμάτια πρωτίστως βάση δικών μας μουσικών γούστων, οπότε απολαμβάνουμε να τα προβάρουμε και να τα παίζουμε live, αλλά και σκεπτόμενοι τον μέσο ακροατή που θα επιλέξει να μας τιμήσει σε μία εμφάνιση μας.
Ποιός ο απολογισμός του πρώτου δίσκου και ποιές είναι οι προσδοκίες του δίσκου που έρχεται μέσα στους επόμενους μήνες;
Θωμάς: Ο ομώνυμος και πρώτος μας δίσκος ήταν ένα μετ-εφηβικό απωθημένο, μία έκρηξη χαράς και ίσως να βγήκε και λίγο βιαστικά. Ήταν τέτοιος ο ενθουσιασμός της ολοκλήρωσης των πρώτων κομματιών αλλά και η όρεξη για πειραματικές ηχογραφήσεις δικής μας παραγωγής, που το νερό μπήκε από μόνο του στο αυλάκι. Τώρα, με το πέρασμα του καιρού και μετά από ατελείωτες ώρες προβών, έχουμε εξελίξει εκείνον τον “πρώιμο” ήχο μας, ενώ έχουμε καταφέρει να συνθέσουμε αρκετά νέα κομμάτια στα οποία και πιστεύουμε πάρα μα πάρα πολύ. Αναμένουμε λοιπόν κι εμείς με ανυπομονησία αλλά και προσδοκία το νέο μας δίσκο.
Πάνος: Οι πρώτες δημιουργικές εκφράσεις μίας μπάντας είναι οι πιο αγνές και αυθόρμητες σε σχέση με οτιδήποτε άλλο βγει στο μέλλον και το λέω με θετικό πρόσημο. Στον πρώτο δίσκο, είχαμε όλοι εκείνη την πρωταρχική όρεξη και ανάγκη να αποτυπώσουμε την ενέργεια και τα συναισθήματα μας. Η παραγωγή ήταν αποκλειστικά δική μας με τα όσα μέσα και γνώσεις διαθέταμε εκείνη την περίοδο. Τα νέα κομμάτια μας αυτή τη στιγμή είναι σε φάση ηχογράφησης, πάλι εξολοκλήρου από εμάς. Προσωπικά ελπίζω σε ένα πολύ καλύτερο ηχητικά αποτέλεσμα, δεδομένου της μεγαλύτερης εμπειρίας μας πλέον και την σημαντική αναβάθμιση του εξοπλισμού μας. Η βασική προσδοκία μας για το νέο δίσκο είναι να μπορέσει να ευχαριστήσει όλους όσους μας γνωρίζουν μέσα από το πρώτο μας άλμπουμ, καθώς επίσης να καταφέρει να “δελεάσει” ευχάριστα αυτούς που θα μας πρωτοακούσουν ώστε να μπουν στη διαδικασία να μας γνωρίσουν καλύτερα.
Μάκης: Ο πρώτος δίσκος, παρόλο τον αναγνωριστικό του χαρακτήρα, τους πειραματισμούς και τη γνωριμία τόσο σε προσωπικό όσο και σε μουσικό επίπεδο, ήταν ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα με πολλά στοιχεία old school rock και χαρακτήρα Polarized Red. Ο δεύτερος δίσκος έρχεται να παντρέψει και να συνδυάσει τα πιο πάνω στοιχεία με μια πιο σύγχρονη προσέγγιση και πιο σκληρές επιρροές, τόσο μουσικά όσο και σε θέματα παραγωγής. Πάντα με χαρακτήρα Polarized Red.
Τι μήνυμα θέλετε να αφήσετε και ποιά η ευχή σας για την εποχή μας;
Πάνος: Έχοντας τη μουσική μέσα στο μυαλό μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου σαν έφηβο, και το πόσο αυτό με βοηθούσε σε διάφορες καταστάσεις, θα έλεγα πως ένα από τα σημαντικότερα πράγματα ενός ανθρώπου είναι η εσωτερική ισορροπία. Μόνο τότε δημιουργεί και μεγαλουργεί. Η μουσική συνοδεύει τον άνθρωπο από την αρχή της ύπαρξης του με άπειρες μορφές. Η ευχή μου είναι ο κόσμος ποτέ να μην πάψει να έχει την ανάγκη να ακούει και να παράγει μουσική γιατί τότε θα έχει χαθεί ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της ίδιας της φύσης μας.
Μάκης: Να κυνηγάς το όνειρο σου είναι το ταξίδι για την ευτυχία.
Θωμάς: Ας γίνει η μουσική το μέσον για μια ομορφότερη εποχή.
Ακολουθήστε τους Polarized Red στο κανάλι τους στο YouTube.
Facebook: @polarizedredband
Instagram: @polarized_red
Επιμέλεια Μαίρη Μ.
Φωτογραφία Δήμητρα Ν.