Οι μαθητές του ΓΕΛ Μουδανιών έφτιαξαν βίντεο για την Επανάσταση της Χαλκιδικής το 1821 με αφορμή τον εορτασμό των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, από τότε που γενναίοι και σπουδαίοι άνθρωποι πολέμησαν για το όνειρο μίας καλύτερης Ελλάδας.
Οι μαθητές της Α5 τάξης του ΓΕΛ Μουδανιών Β. Βούλγαρης, Δ. Γκαμπούρα, Κ. Δαβάκος, Μ. Καραγιάννη μαζί με την καθηγήτριά τους κ. Β. Ζωγραφάκη έφτιαξαν το βίντεο, αναδεικνύοντας ιστορικές στιγμές της Επανάστασης της Χαλκιδικής το 1821.