Αιφνιδιασμό προκάλεσε στη δημοτική αρχή η απόφαση της κυβέρνησης για το αυστηρό καθολικό απαγορευτικό από αύριο στον δήμο Κορδελιού – Ευόσμου.
«Δεν το περιμέναμε. Η εικόνα που είχαμε από τα τελευταία rapid test που πραγματοποιήθηκαν στις δύο Κοινότητες του Δήμου ήταν ότι ο Δήμος είναι “καθαρός”», ανέφερε ο δήμαρχος Κορδελιού – Ευόσμου, Κλεάνθης Μανδαλιανός.
«Εφόσον πρέπει να ληφθούν έκτακτα μέτρα για την προστασία των πολιτών λόγω της εμφάνισης κρουσμάτων του νοτιοαφρικανικού στελέχους, οφείλουμε να ακολουθήσουμε τις κατευθυντήριες οδηγίες των ειδικών», υποστήριξε.
Όμως, ο ίδιος ξεκαθάρισε ότι θα έπρεπε να είχαν ενημερωθεί νωρίτερα για αυτήν την απόφαση. «Θα θέλαμε και θα έπρεπε να έχουμε πιο έγκυρη ενημέρωση. Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την τήρηση των μέτρων για την αποφυγή της διασποράς. Είμαστε όλοι κουρασμένοι από την πανδημία, όμως μπροστά σε αυτή την κατάσταση οφείλουμε να δείξουμε υπευθυνότητα και να προστατέψουμε τους εαυτούς μας και τους δικούς μας ανθρώπους», σημείωσε.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του δήμου Κορδελιού – Ευόσμου:
«Σε ολικό lockdown ο Δήμος, από τις 06:00 το πρωί του Σαββάτου 20.02.21, μέχρι την 1η Μαρτίου – Ποια μέτρα ισχύουν
Mε εισήγηση της Επιτροπής λοιμωξιολόγων και απόφαση του Υπουργείου Πολιτικής Προστασίας, αποφασίστηκε η επιβολή ολικού lockdown στο Δήμο Κορδελιού–Ευόσμου, από αύριο Σάββατο 20 Φεβρουαρίου στις 06:00 το πρωί και έως τη Δευτέρα 1 Μαρτίου, μετά τα αυξημένα κρούσματα της νοτιοαφρικανικής μετάλλαξης του κορωνοϊού.
Σύμφωνα με τον υφυπουργό Πολιτικής Προστασίας, Νίκο Χαρδαλιά, η ανίχνευση της νοτιοαφρικανικής μετάλλαξης του ιού προκαλεί έντονο προβληματισμό στην επιτροπή των ειδικών, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό (και πιο συγκεκριμένα τα 2/3 των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων της εν λόγω μετάλλαξης), έχουν εντοπιστεί ή έχει προκύψει από την ιχνηλάτηση και σχετίζονται με συγκεκριμένες περιοχές του Δήμου.
«Εφόσον πρέπει να ληφθούν έκτακτα μέτρα για την προστασία των πολιτών λόγω της εμφάνισης κρουσμάτων του νοτιοαφρικανικού στελέχους, οφείλουμε να ακολουθήσουμε τις κατευθυντήριες οδηγίες των ειδικών», ανέφερε ο Δήμαρχος Κορδελιού-Ευόσμου, Κλεάνθης Μανδαλιανός και πρόσθεσε: «Δεν το περιμέναμε. Η εικόνα που είχαμε από τα τελευταία rapid test που πραγματοποιήθηκαν στις δύο Κοινότητες του Δήμου ήταν ότι ο Δήμος είναι “καθαρός”. Ξαφνικά ενημερωθήκαμε ότι υπάρχουν 11 κρούσματα του νοτιοαφρικανικού στελέχους, ότι υπάρχουν αυξημένος κίνδυνος διασποράς και εν τέλει ανακοινώθηκε το lockdown. Θα θέλαμε και θα έπρεπε να έχουμε πιο έγκυρη ενημέρωση. Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την τήρηση των μέτρων για την αποφυγή της διασποράς. Είμαστε όλοι κουρασμένοι από την πανδημία, όμως μπροστά σε αυτή την κατάσταση οφείλουμε να δείξουμε υπευθυνότητα και να προστατέψουμε τους εαυτούς μας και τους δικούς μας ανθρώπους».
Τα μέτρα που ισχύουν
• Αναστολή λειτουργίας λιανεμπορίου
• Λειτουργία όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης με την μέθοδο τηλεκπαίδευσης
• Ελαχιστοποίηση των μετακινήσεων από και προς την Δημοτική Ενότητα – είσοδος και έξοδος από τον δήμο μόνο για λόγους εργασίας.
• Λειτουργία χώρων λατρείας κεκλεισμένων των θυρών και να μην επιτρέπεται η ατομική προσευχή
• Περιορισμός κυκλοφορίας (curfew) από 18:00 έως 5:00
• Αναστολή λειτουργίας δικαστηρίων
• Αναστολή οικοδομικών εργασιών
• Εφαρμογή τηλεργασίας στο 50%
• Επιτρέπεται η λειτουργία καταστημάτων τροφίμων, φαρμακείων και οι υπηρεσίες κατ’ οίκον διανομής και take-away από καταστήματα εστίασης.
• Λειτουργία λαϊκών αγορών με τους ειδικούς κανόνες που ισχύουν στο ολικό απαγορευτικό
Με πλιροφοριες απο: thestival.gr, grtimes.gr