Σε rapid test υποβλήθηκαν χθες (17/2) οι υπάλληλοι των Δημοτικών Υπηρεσιών του Δήμου Κασσάνδρας. Διενεργήθηκαν από συνεργείο του ΕΟΔΥ σε συνεργασία με τον Δήμο Κασσάνδρας και ήταν αρνητικά στο σύνολό τους. Η Δήμαρχος Κασσάνδρας, Αναστασία Χαλκιά, δήλωσε σχετικά:
«Τα αποτελέσματα όλων των tests είναι αρνητικά γεγονός απόλυτα ευχάριστο και αισιόδοξο για όλους μας. Η διενέργεια των tests είναι απαραίτητη για να έχουμε επίγνωση της κατάστασης που επικρατεί. Δεν εφησυχάζουμε παρά το αποτέλεσμα, αλλά συνεχίζουμε να τηρούμε πιστά όλα τα απαραίτητα προστασίας για τη δημόσια υγεία.
Τηρούμε τους κανόνες ατομικής υγιεινής και προστασίας και ταυτόχρονα υπηρεσιακά συνεχίζουμε με τη μέθοδο της τηλεργασίας των υπαλλήλων μας σύμφωνα με τα υγειονομικά μέτρα. Έλεγχοι στο προσωπικό του Δήμου μας για τον covid-19 διαβεβαιώνω ότι θα διενεργούνται ανά τακτά χρονικά διαστήματα».