To δεύτερο επεισόδιο HOW WEE SEE HALKIDIKΙ με ποδήλατο!
Με αφετηρία το εκκλησάκι του Αγίου Γεωργίου στη παραλία των Νέων Μουδανιών η ομάδα των MTB PUNKS ξεκινά προς Άγιο Μάμα με μια στάση στο εγκαταλελλειμένο ινστιτούτο, που βρίσκεται χαμένο μέσα στο δασάκι, για εξερεύνηση.
Έπειτα συνεχίζουν τη διαδρομή τους από τους χωματόδρομους δίπλα από τον όμορφο υδροβιότοπο του Άγιου Μάμα. Εκεί θα συναντήσουνε την άγρια ζωή της λίμνοθάλασσας όπως φλαμίνγκο, αγριόπαπιες, γεράκια και άλλα είδη πτηνών. Συνεχίζουν προς τη γέφυρα της Ποτίδαιας και από εκεί επιστρέφουν στην αφετηρία τους.
Το επεισόδιο ολοκληρώθηκε σε 2 μέρες με διαφορά ενός μήνα η μία από την άλλη λόγω τεχνικών προβλημάτων. Μια όμορφη εύκολη / νορμάλ διαδρομή για όλους με αρκετά ενδιαφέροντα τοπία να θαυμάσεις. Πέτρες, άμμος, λάσπη και άσφαλτος που πρέπει να διανύσετε στον ελεύθερο χρόνο σας με το ποδήλατο.
Μείνετε συντονισμένοι στο κανάλι τους στο YouTube για περισσότερες ποδηλατικές βόλτες στη Χαλκιδική.
Χιλιομετρική απόσταση: 23.7 km
Ύψόμετρο: 43 m
Δυσκολία διαδρομής: Εύκολη – Νορμάλ
Ποιοι είναι οι MTB PUNKS
Η ποδηλατική ομάδα MTB PUNKS, είναι μια μη επαγγελματική όμαδα που ασχολείται με την ορεινή ποδηλασία, την εξερεύνηση μονοπατιών και όχι μόνο. Με βάση τη Χαλκιδική – Ελλάδα, σκοπός της βιντεοσκόπησης είναι η ανάδειξη της τουριστικής ποδηλασίας, της φύσης και της αγάπης τους προς αυτό.
Στο κανάλι τους επίσης θα βρείτε ανακατασκευές και περιγραφές ποδηλάτων και διάφορα άλλα. Για τους λάτρεις κάθε ποδηλατικής κατηγορίας με αγάπη και σεβασμό.