Η περίοδος κυκλοφορίας των κουνουπιών έχει ξεκινήσει και όλοι μας θα πρέπει να λαμβάνουμε μέτρα προφύλαξης καθώς, αν αυτά είναι μολυσμένα και ανάλογα με το είδος τους, μπορεί να μεταδώσουν με το τσίμπημά τους διάφορα νοσήματα.
Στην Ελλάδα, τα τελευταία έτη, έχουν καταγραφεί κρούσματα: Λοίμωξης από τον ιό του Δυτικού Νείλου και ελονοσίας (σπάνια).
Αναλυτικά, τα μέτρα προφύλαξης από τα κουνούπια εδώ: https://eody.gov.gr/disease/koynoypia/