Επίσκεψη πραγματοποίησαν χθες ο δήμαρχος Αριστοτέλη Στέλιος Βαλιάνος και ο αντιδήμαρχος Διοικητικών-Οικονομικών Υπηρεσιών και Κοινωνικής Πολιτικής Δήμου Αριστοτέλη Νικόλαος Αυγερινός στον αρχαιολογικό χώρο του Κάστρου Νέπωσι Παλαιοχωρίου, στο οποίο εκτελούνται από την περασμένη εβδομάδα εργασίες καθαρισμού του μονοπατιού και του περιμετρικού τείχους, από τον Δασικό Συνεταιρισμό Παλαιοχωρίου, υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση της αρμόδιας αρχαιολογικής υπηρεσίας και του Δασαρχείου Αρναίας.
Τις επόμενες ημέρες θα γίνουν σημαντικές εργασίες διευθέτησης του υφιστάμενου δρόμου πρόσβασης στο Θεοφύλακτο Κάστρο Νέπωσι Παλαιοχωρίου. (δείτε περισσότερα για το Θεοφύλακτο Κάστρο εδώ.)
Οι εργασίες υλοποιούνται στο πλαίσιο του προγράμματος της δημοτικής αρχής και της εκδήλωσης που θα γίνει στις 3 Ιουλίου 2020 για την επίσημη ανακοίνωση – παρουσίαση της δημιουργίας της Οικίας Αλέξη Ζορμπά στο Παλαιοχώρι από τον δήμο Αριστοτέλη.
“Στόχος μας η ανάδειξη των αρχαιολογικών μας χώρων και η δημιουργία ενός δικτύου επισκέψιμων αρχαιολογικών χώρων στον Δήμο Αριστοτέλη.”, αναφέρει ο κ. Αυγερινός.