Εορτασμός για την επέτειο Κήρυξης της Επανάστασης του 1821 στη Χαλκιδική πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 17 Μαΐου 2020 στον Πολύγυρο Χαλκιδικής.
“Επανάσταση της Χαλκιδικής 17η Μαίου 1821! Σε απόσταση μεταξύ μας αλλά όχι σε απόσταση από την Ιστορία μας! Αποδώσαμε λοιπόν τον ελάχιστο φόρο τιμής με τον ανάλογο σεβασμό, υποσχόμενοι πως Θεού θέλοντος και κορωνοϊού επιτρέποντος, ο εορτασμός του μεγάλου γεγονότος το 2021 θα έχει την βαρύτητα που του αρμόζει! Χρόνια πολλά Χαλκιδικιώτες, χρόνια πολλά Μακεδόνες, χρόνια πολλά Έλληνες!”, ανέφερε ο Αντιπεριφερειάρχης Χαλκιδικης Ιωάννης Γιώργος που κατέθεσε στεφάνι στο Μνημείο των Ηρώων.