Για να δεις αν είσαι συμβατός δότης μυελού των οστών, χρειάζεται να δώσεις μόνο λίγο σάλιο.
Ο δήμος Νέας Προποντίδας συνεχίζοντας την προσπάθεια ευαισθητοποίησης, που ξεκίνησε, σας ενημερώνει ότι την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 και κατά τις ώρες της Εθελοντικής Αιμοδοσίας, από τις 09:30 έως 13:00 στο Κέντρο Υγείας Ν. Μουδανιών, θα λαμβάνονται δείγματα εθελοντών μυελού των οστών.
♦️Το ήξερες;
Η Ελληνική Τράπεζα Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών αριθμεί περισσότερους από 50.000 εθελοντές και υπολογίζεται ότι αν δημιουργήσουμε μια δεξαμενή με 200.000 εγγεγραμμένους εθελοντές, τότε η χώρα μας θα μπορεί να εξασφαλίσει, με πιθανότητα 80%, ένα συμβατό δότη για κάθε ασθενή που έχει ανάγκη.