“Η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου μας υπενθυμίζει ότι η Ελλάδα έχει γράψει λαμπρές σελίδες στην μακραίωνη ιστορία της. Η δόξα και η τιμή ανήκει σε εκείνους που το 1940 βροντοφώναξαν το ΟΧΙ και αρνήθηκαν να υποταχθούν στον φασισμό και τον ναζισμό.
Αυτούς τους ανθρώπους τιμούμε σήμερα και ταυτόχρονα μέσα από το ηρωικό τους παράδειγμα παίρνουμε κουράγιο και δύναμη για τους αγώνες της σύγχρονης εποχής. Χρόνια πολλά σε όλους και μακάρι τα φωτεινά ιδεώδη του παρελθόντος να μας δείχνουν τον χρόνο του μέλλοντος.”