Ισχυρές βάσεις για το επόμενο άλμα ανάπτυξης έβαλε ο δήμος Αριστοτέλη, με τη Σύμβαση Παροχής Υπηρεσιών που υπέγραψαν ο Δήμαρχος Στέλιος Βαλιάνος και η Επικεφαλής Στρατηγικού Σχεδιασμού της εταιρείας “Ελληνικά Υδατοδρόμια” Μαρία Τόκτωρ.
Η νέα αυτή συνεργασία αποσκοπεί στη δημιουργία Υδατοδρομίου & Υδάτινου Πεδίου στην Ουρανούπολη και αντιστοίχως Υδάτινου Πεδίου στην Ιερισσό, με στόχο τη θεαματική ενίσχυση της προσβασιμότητας της περιοχής και του τουριστικού προϊόντος του Δήμου Αριστοτέλη.
Η ένταξη του Δήμου σε δίκτυο δρομολογίων υδροπλάνων και μάλιστα με υποδομές υποδοχής σε δύο σημεία της παράκτιας ζώνης, θα δώσει τη δυνατότητα τόσο στους μόνιμους κατοίκους, όσο και στους επισκέπτες να μετακινούνται με ένα γρήγορο, ευέλικτο και ασφαλές μεταφορικό μέσο.
Με τη σύμβαση που υπεγράφη, ο Δήμος Αριστοτέλη αναθέτει στην εταιρεία “Ελληνικά Υδατοδρόμια”, τη διαδικασία των αδειοδοτήσεων, με στόχο το εγχείρημα να φτάσει σε φάση λειτουργίας το συντομότερο δυνατόν, ακόμα και εντός του 2025.
Σύμφωνα με την ενημέρωση που συνόδευσε την υπογραφή της Σύμβασης, σε συνέχεια της δραστηριότητας της «Ελληνικά Υδατοδρόμια» για τη δηιμιουργία δικτύου ιδατοδρομίων και υδάτινων πεδίων, η εταιρεία “GRECIAN AIR SEAPLANES”, που βρίσκεται σε διαδικασία απόκτησης Πιστοποιητικού Κοινοτικού Αερομεταφορέα (AOC), συμπεριλαμβάνει τη Χαλκιδική και τον Δήμο Αριστοτέλη, στο δίκτυο προορισμών που θεωρεί ότι θα αποτελέσουν σημαντικές αγορές για την λειτουργία των Υδροπλάνων, για λόγους, Τουριστικούς, Κοινωνικούς και ευρύτερα Αναπτυξιακούς. Η εταιρεία προγραμματίζει να ξεκινήσει το πτητικό της έργο αμέσως μόλις δημιουργηθεί το πρώτο βιώσιμο δίκτυο υδατοδρομίων και υδάτινων πεδίων στην Ελλάδα.