Το 23ο Γαβούστημα (Πανελλήνια Σύναξη Καππαδόκων) θα λάβει χώρα στις 18,19 και 20 Αυγούστου 2023 στα Σήμαντρα Χαλκιδικής και διοργανώνεται από τον Λαογραφικό Όμιλο Σήμαντρων σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Καππαδοκικών Σωματείων, υπό την αιγίδα του δήμου Νέας Προποντίδας.
“Στρέφοντας το κεφάλι προς την Ανατολή, βλέπεις τις ρίζες μας, ενστερνίζεσαι βιώματα και μνήμες, αφουγκράζεσαι μουσικές, κατακλύζεσαι από γεύσεις και αρώματα, κοινωνείς με Αγίους, Οσίους και Μάρτυρες…γιατί τη μνήμη αυτή, μπόλιασαν μέσα μας οι πρόγονοι μας, κι σκέψη μας έμεινε εκεί…στην Αγιοτόκο μητέρα μας Καππαδοκία.
Το 23ο Γαβούστημα όλο και πλησιάζει, για να σμίξουμε κρατώντας αυτή τη μνήμη ζωντανή.
18,19 και 20 Αυγούστου 2023, η καρδιά της Καππαδοκίας μεταφέρεται και χτυπά στους ρυθμούς των κουταλιών, στα Σήμαντρα της Χαλκιδικής.”, αναφέρει ο Λαογραφικός Όμιλος Σήμαντρων Χαλκιδικής σε ανακοίνωσή του, διοργανωτής της εκδήλωσης.
Η επίσημη έναρξη της Πανελλήνιας Σύναξης Καππαδόκων με την φωτογραφική έκθεση με τίτλο «Εκατογραφία μνήμης» σε συνεργασία με το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως και τον κύριο Κωνσταντίνος Νίγδελης.
•Έναρξη παράλληλων εκδηλώσεων Δευτέρα 31 Ιουλίου στις 20:00.
•23ο Γαβούστημα, 18-19-20 Αυγούστου Σήμαντρα Χαλκιδικής
2η μέρα στα πλαίσια των παράλληλων εκδηλώσεων εν όψη του 23ου Γαβουστήματος, με την ομιλία με τίτλο «Περί Καππαδοκίας ο Λόγος» από τον κύριο Συμεών Κ. Κοιμίσογλου (συγγραφέας και ερευνητής) και τον κύριο Κωνσταντίνο Μ. Νίγδελη (Διευθυντή του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού)
•Σήμαντρα Χαλκιδικής, 6 Αυγούστου 2023 και ώρα 20:30.
3η κατά σειρά εκδήλωση στα πλαίσια των παράλληλων εκδηλώσεων.
Παρουσίαση του βιβλίου του κυρίου Κωνσταντίνου Μ. Νίγδελη σε συνεργασία με τον Λαογραφικό Όμιλο Σημάντρων και το Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως.
Ομιλητές:
•Δήμητρα Αδάμ, φιλόλογος
•Άννα Κασσανδρινού, φιλόλογος
•Συμεών Κ. Κοιμίσογλου, συγγραφέας-ερευνητής
Την εκδήλωση θα πλαισιώσουν μουσικά με ήχους της Καππαδοκίας οι Εβίνα Κουτσοκώστα στο κανονάκι και τα φωνητικά, Πέτρος Ρώμας στο λαούτο και τα φωνητικά και Παναγιώτης Πλιύκας στο ούτι.
•Σήμαντρα Χαλκιδικής, 12 Αυγούστου 2023 και ώρα 20:30.