Ξεκινούν την Κυριακή 3 Ιουλίου και θα κορυφωθούν την Κυριακή 10 Ιουλίου με τη Γιορτή της Σαρδέλας, οι πολιτιστικές εκδηλώσεις “ΜΟΥΔΑΝΙΑ 2022- ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΑΡΔΕΛΑΣ” που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Φάρος”.
Η μεγάλη αυτή γιορτή επανέρχεται στα πολιτιστικά δρώμενα της πόλης των Νέων Μουδανιών μετά από δύο χρόνια αναγκαστικής αποχής σε ανοικτές εκδηλώσεις λόγω covid-19.
Για φέτος η διοργάνωση συμπίπτει με τον εορτασμό των 100 χρόνων μνήμης από την Μικρασιατική καταστροφή 1922 – 2022.
Οι εκδηλώσεις τελούν υπό την αιγίδα του Δήμου Ν. Προποντίδας και του Οργανισμού Πολιτισμού-Αθλητισμού Δήμου Ν. Προποντίδας.