Ο 76χρονος βρέθηκε χθες το μεσημέρι μπρούμυτα στη θάλασσα χωρίς αναπνοή και εθελοντές ξεκίνησαν ΚΑΡΠΑ για να τον σώσουν.
Σε μία σωτήρια κίνηση για τη ζωή μίας 75χρονης προχώρησαν χθες ναυαγοσώστες, ιατροί και εθελοντές στην περιοχή Γλαρόκαβος του Πευκοχωρίου Χαλκιδικής.
Το μεσημέρι της Παρασκευής, όπως αναφέρεται σε σχετική ανάρτηση στη σελίδα της Ε.Ο.Δ Χαλκιδικής Βάση Ετοιμότητας Κασσάνδρας, ο 76χρονος βρέθηκε μπρούμυτα στη θάλασσα χωρίς αναπνοή, ενώ άμεσα ειδοποιήθηκε το 166 και πιστοποιημένοι ανανήπτες της κοινότητας.
Στο σημείο έσπευσαν ένας ιατρός της περιοχής και 2 μέλη της ΕΟΔ, οι οποίοι τοποθέτησαν απινιδωτή, που τελικά δεν χρειάστηκε, γιατί το θύμα με το οξυγόνο που του χορηγήθηκε και τις δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης ενός αναισθησιολόγου του εξωτερικού που βρέθηκε τυχαία στην περιοχή.
Ο 76χρονος έδειξε σημεία ζωής μετά από λίγα λεπτά, αποκτώντας πλέον δική του αναπνοή, αναφέρεται στην ανάρτηση και προστίθεται:
«Το θύμα Αναπνευστικής Ανακοπής με το οξυγόνο που του χορηγήθηκε και τις δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης, απέκτησε σε λίγα λεπτά δική του αναπνοή έως ότου τον παρέλαβε το ΕΚΑΒ!
Ευχόμαστε καλή ανάρρωση!».
Δείτε την ανάρτηση: