Από σήμερα Πέμπτη 27 Μαΐου 2021 και μέχρι νεωτέρας η αυλή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέων Μουδανιών το απόγευμα θα παραμένει κλειδωμένη, διότι ένας γείτονας ενοχλείται από την απογευματινή συγκέντρωση παιδιών.
Σαν Νέα Μουδανιά Blog θεωρούμε ότι οι σχολικές αυλές πρέπει να μείνουν ανοιχτές ώστε τα παιδιά να μπορούν να βρουν αθλητικές διεξόδους, ειδικά όταν έχουν αναγκαστεί για τόσο μεγάλο διάστημα να παραμονεύουν κλειστά σπίτι τους.
“Επειδή δεν επιθυμούμε να ερχόμαστε σε προστριβές με ανθρώπους που δεν κατανοούν την κοινωνική ανάγκη των παιδιών και των γονέων τους να χρησιμοποιούν έναν ασφαλή και αξιοπρεπή χώρο, όπου θα κοινωνικοποιούνται, θα παίζουν, θα αθλούνται και θα καλύπτουν τις ψυχολογικές και συναισθηματικές τους ανάγκες, απευθυνθήκαμε εγγράφως στον Δήμαρχο για να δώσει λύση στο ζήτημα που προέκυψε σήμερα το πρωί.
Παράλληλα ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας υπόβαλε αίτημα στη δημοτική αρχή με το οποίο ζητά η αυλή του σχολείου να παραμένει ανοιχτή τα απογεύματα για να χρησιμοποιείται από τους δημότες της πόλης μας.
Ευελπιστούμε η λύση που θα δοθεί να είναι προς την ορθή κατεύθυνση και να επανέλθουμε το συντομότερο δυνατό στην προηγούμενη κατάσταση.”, αναφέρει σε ανακοίνωση ο Διευθυντής του σχολείου κ. Σίμος Μαυρογιάννης.