Έπειτα από κάλεσμα τις Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας εθελοντές του ΟΦΚΑΘ ξεκίνησαν σήμερα το πρωί για την σεισμόπληκτη περιοχή της Λάρισας.
Κλιμάκιο πιστοποιημένων εθελοντών από τα κεντρικά και τις βάσεις ετοιμότητας Λάρισας, Σάρτης, Κασσάνδρας, Φθιώτιδας και Αττικής θα βοηθήσουν τις κρατικές αρχές σε στήσιμο καταυλισμού, υγειονομική κάλυψη και ψυχολογική υποστήριξη κατοίκων.
Έχει ήδη ενεργοποιηθεί το Γενικό Σχέδιο “Εγκέλαδος” για την Αντιμετώπιση Εκτάκτων Αναγκών και Άμεση/Βραχεία Διαχείριση των Συνεπειών.
Μετά τον ισχυρό σεισμό των 6 Ρίχτερ, τέθηκαν σε άμεση ετοιμότητα από την πρώτη στιγμή όλα τα παραρτήματα της ΕΟΔ στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα, ενώ 7μελες κλιμάκιο της ΕΟΔ Λάρισας έχει μεταβεί στην περιοχή της Ελασσόνας για συνδρομή στις αρμόδιες αρχές, όπου χρειαστεί.
*Φώτο από τη συνδρομή της ΕΟΔ στο χωριό Δαμάσι στη Θεσσαλία.