Τις τελευταίες ημέρες η Χαλκιδική εμφανίζει μια αύξηση των κρουσμάτων κορωνοϊού που προβληματίζει τους ειδικούς.
Σήμερα, η Τοπική Κοινότητα Παλιουρίου στην Χαλκιδική εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία προτρέπει τους κατοίκους να τηρήσουν τα μέτρα καθώς έχουν εντοπιστεί αρκετά κρούσματα στην περιοχή.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
“Λόγω αύξησης κρουσμάτων κορωνοϊού παρακαλούνται οι κάτοικοι να τηρούν τα μέτρα προφύλαξης που συστήθηκαν από τους ειδικούς. Λένε ότι τα γύρω χωριά έχουν πολλά κρούσματα, σας πληροφορούμε όμως ότι η πανδημία ήρθε και στο χωριό μας. Δεν είναι ώρα για πανικό, όλα αντιμετωπίζονται, αρκεί να πάρουμε τα μέτρα μας. Παρακαλούνται όσοι, εργαστηριακά έχουν διαπιστωθεί ότι έχουν κορωνοϊό, να παραμείνουν στα σπίτια τους για όσο χρειαστεί.
Επίσης, εάν άλλοι νοσούν η δουν κάποια συμπτώματα να μείνουν σπίτια τους και να ενημερώσουν τον γιατρό τους. Να μην γίνουμε εμείς η αίτια να μεταδώσουμε τον ιό σε κάποιο ηλικιωμένο η κάποιο άτομο που έχει προβλήματα υγείας. Τα μέτρα προστασίας βοηθούν, αλλά δεν εξαφανίζουν την πιθανότητα να εμφανίσουμε κορωνοϊό. Μην συγκεντρώνεστε πολλά άτομα μαζί και τηρείτε τα μέτρα προφύλαξης που ανακοινώθηκαν για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Ευχαριστούμε για την κατανόηση”.
Με πληροφορίες από: thes.gr