Το πρόγραμμα της Τρίτης 22 Σεπτεμβρίου “ΗΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ”
08.00 -17.00 Κλείσιμο οδών στο Εμπορικό κέντρο της πόλης Νέων Μουδανιών. Διανομή μασκών στους πολίτες. Λήψη όλων των μέτρων ασφαλείας & αποστάσεων .
09.00 -15.00 Επιτραπέζια παιχνίδια, πινγκ πονγκ, σκάκι, ποδηλασία και ευρωπαϊκά παιχνίδια . Η Σκακιστική Ακαδημία Μουδανιών θα οργανώσει σκακιστικούς αγώνες. Το Europe Direct θα μοιράσει επιτραπέζια παιχνίδια ΄΄ στον αστερισμό της Ευρώπης΄΄, δώρα και φυλλάδια της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ΄΄προσβάσιμη πόλη΄΄, συμμετέχοντας στις δράσεις της ΕΕΚ .
10:00 Τοποθέτηση εξοπλισμού ποδηλάτων στο νέο ποδηλατοδρόμο της πόλης των Μουδανιών .Δημιουργία καινοτόμου σταθμού ποδηλάτων στον χώρο του ποδηλατοδρόμου. Σήμανση του ποδηλατοδρόμου και ποδηλατάδα σε αυτόν.
11:00 Τοποθέτηση του 1ου σταντ-πάρκινγκ για ηλεκτρικά πατίνια στην πόλη των Μουδανιών, πρωτεύουσα του Δήμου μας.
12.00 Ελεύθερες & ασφαλείς διαδρομές στο εμπορικό κέντρο της πόλης και στον νέο ποδηλατοδρόμο, από φίλους των ηλεκτροκίνητων πατινιών & ηλεκτρικών ποδηλάτων & από κατοίκους της πόλης και της Χαλκιδικής.
17:00 -20:00 Τοποθέτηση σταντ ποδηλάτων σε κοινότητες και οικισμούς του Δήμου μας.
20.00 Λήξη της ΕΕΚ 2020
Όσοι είναι κάτοχοι Ηλεκτρικών Πατινιών – Ποδηλατών και ενδιαφέρονται για την 1η e-Βόλτα στα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής η οποία θα γίνει την Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου “ΗΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ” και ώρα 11:00 στο νέο ποδηλατοδρόμο της πόλης, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2020 η οποία διοργανώνεται από τον Δήμο Νέας Προποντίδας που θα πραγματοποιηθεί από́ 16-22 Σεπτεμβρίου, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή́ στο παρακάτω σύνδεσμο:
https://forms.gle/yAqE2qrp726Xw9WS9
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2020 στο παρακάτω σύνδεσμο:
Θέλουμε η βόλτα μας να είναι παράδειγμα προς μίμηση, για αυτό́ όλοι οι συμμετέχοντες θα πρέπει να:
-Φοράμε κράνος
-Σεβόμαστε τον ΚΟΚ
-Είμαστε ευγενικοί́ με τους πεζούς
-Είμαστε υπομονετικοί́ με τους οδηγούς
-Οδηγούμε με προσοχή́ και υπευθυνότητα
Καλές e-βόλτες!