Σύμφωνα με email που απέστειλε η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π.Ε. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ με οδηγίες από το Υπουργείο Παιδείας, το πρόγραμμα στις 14/9/2020, πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, διαμορφώνεται ως εξής:
Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν με τσάντες στη σχολική μονάδα στις 8.15 π. μ. και θα παραμείνουν μέχρι την ολοκλήρωση της τελετής του αγιασμού στις 12:30 μ. μ. περίπου.
Οι μαθητές/τριες προσερχόμενοι στο σχολείο θα περάσουν κατευθείαν στις τάξεις τους, φορώντας μάσκα και κρατώντας τις απαραίτητες αποστάσεις.
Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης θα χωριστούν σε τμήματα και αφού φορέσουν την μάσκα τους θα περάσουν και αυτοί/τες στις τάξεις τους.
Η είσοδος των γονέων στη σχολική αυλή σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας δεν επιτρέπεται.
Το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας των μαθητών στο σχολείο θα περιλαμβάνει τα παρακάτω: Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ:
Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί (Φ.7/117703/Δ1/9-9-2020)
Διανομή μάσκας ανά μαθητή Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή
Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο
Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας. Μετά την ολοκλήρωση του αγιασμού η αποχώρηση των μαθητών/τριών θα γίνει κατά τμήματα από την κύρια είσοδο του σχολείου με την εξής σειρά: ΣΤ, Ε, Δ, Γ, Β, για να μην δημιουργηθεί συνωστισμός με την ταυτόχρονη αποχώρηση τους.