Από τον Ιούλιο του 2021 οι ΟΤΑ οφείλουν σε δημοτικές αθλητικές εγκαταστάσεις και παιδικές χαρές να διαθέτουν πόσιμο νερό από δημόσιες βρύσες. Πάλι από τον Ιανουάριο του 2022 θα εφαρμοστεί το ασαφές «Μέτρα για τις επιχειρήσεις μαζικής εστίασης – η υποχρέωση διάθεσης επαναχρησιμοποιημένων εναλλακτικών προϊόντων».
Περιβαλλοντικό τέλος 0,04 ευρώ (+ΦΠΑ) θα τεθεί από την 1η Ιανουαρίου του 2022 σε πλαστικά και «χάρτινα» (πλαστικοποιημένα) ποτήρια μιας χρήσης, καθώς και σε περιέκτες τροφίμων. Επιπλέον, καφέ, εστιατόρια και άλλες επιχειρήσεις μαζικής εστίασης θα πρέπει να διαθέτουν εναλλακτικά, επαναχρησιμοποιούμενα προϊόντα στους πελάτες τους. Από τον Ιούλιο του 2021, όλες οι δημοτικές αθλητικές εγκαταστάσεις και παιδικές χαρές θα πρέπει να έχουν βρύσες με πόσιμο νερό. Αυτά είναι τα σημαντικότερα από τα μέτρα που θα συνοδεύσουν την ενσωμάτωση της οδηγίας που έχει στόχο τη μείωση των πλαστικών μιας χρήσης με συγκεκριμένους, μετρήσιμους στόχους.