Τη διασφάλιση της απρόσκοπτης συλλογής της βρώσιμης ελιάς και τη στήριξη των κλάδων, που πλήττονται από τα περιοριστικά μέτρα λόγω covid19, ζήτησε με έγγραφό του ο Δήμαρχος Νέας Προποντίδας Μ. Καρράς, το οποίο απέστειλε στον Πρωθυπουργό, στον Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, καθώς και στον Υφυπουργό Προστασίας του Πολίτη και Διαχείρισης Κρίσεων.
Με σεβασμό στη δημόσια υγεία και στην προστασία της ζήτησε να ληφθεί υπόψη τους ότι τα όποια μέτρα θα ακολουθήσουν, θα πρέπει να λάβουν σοβαρά υπόψη τους τις συνέπειες στην τοπική οικονομία.