Κλιμάκιο του ΕΟΔΥ στον δήμο Θεσσαλονίκης μετά τα κρούσματα στον Σταθμό Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων, μετά το σχετικό αίτημα που κατέθεσε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας, εξαιτίας της εμφάνισης δύο κρουσμάτων κορωνοϊού σε υπαλλήλους του δήμου.
Το δεύτερο κρούσμα που σημειώθηκε στον Σταθμό Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων είναι «τελείως ξεχωριστό» από το πρώτο καθώς οι δύο ασθενείς εργάζονται σε δομές της υπηρεσίας Καθαριότητας και Ανακύκλωσης οι οποίες εντοπίζονται σε διαφορετικά σημεία, επισημαίνει ο Νίκος Ζεϊμπέκης, αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Ανακύκλωσης.
Ο γ.γ. του δήμου Θεσσαλονίκης, Μίμης Φωτόπουλος, επιβεβαιώνει ότι «κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει σήμερα» το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ, το οποίο θα ελέγξει «αυτούς που έχουν άμεση εμπλοκή σε πρώτη φάση», ενώ «επίκειται και η αγορά τεστ από τον δήμο για να μην περιμένουμε κάθε στιγμή τον ΕΟΔΥ», συμπληρώνει ο ίδιος.
Πάντως και οι δύο εργαζόμενοι «λειτουργήσανε με πολύ καλή ατομική ευθύνη», συμπεραίνει ο κ. Ζεϊμπέκης και εξηγεί ότι ο δεύτερος εργαζόμενος «το αισθάνθηκε το απόγευμα. Και τους δύο τους φανερώθηκε εκτός εργασίας», με αποτέλεσμα να τεθούν άμεσα εκτός υπηρεσίας. Στη συνέχεια «πήραμε τα προληπτικά μέτρα. Κάναμε και θα κάνουμε και πάλι απολυμάνσεις σήμερα», διαβεβαιώνει ο αντιδήμαρχος.
Όπως υποστηρίζει ο ίδιος, «ήμασταν εντάξει από θέματα μέτρων ασφαλείας, μάσκες, αντισηπτικά» αναφορικά με τους εργαζόμενους. «Τους δώσαμε και πάλι, έκανα ενημέρωση σήμερα το πρωί σε όλα τα τμήματα» για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να κινηθούν, εάν νιώσουν αδιαθεσία και εμφανίσουν ύποπτα συμπτώματα, λέει ο κ. Ζεϊμπέκης.
Παράλληλα, ο αντιδήμαρχος τονίζει πως με την έλευση κλιμακίου του ΕΟΔΥ, θα εξεταστούν όλοι οι, περίπου, 1.400 εργαζόμενοι. «Πρέπει να κλειστεί ραντεβού γιατί ο κόσμος είναι πολύς, τα ωράρια είναι διαφορετικά. Έχουμε πέντε τμήματα», καταλήγει ο αντιδήμαρχος.
*Του Δημήτρη Λαζόπουλου από makthes.gr