Το Νέα Μουδανιά Blog, φιλοξενεί τον Χαλκιδικιώτη διαιτητή Αλέξανδρο Τσακαλίδη, για μία μικρή συζήτηση, με αφορμή την προαγωγή του στους πίνακες διαιτητών της Super League 1.
Είναι ο τρίτος διαιτητής, στην ιστορία, από την Χαλκιδική που καταφέρνει να φτάσει στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία με τους προηγούμενους να είναι οι κ. Μερσίνης και Μπίκας.
Αυτή την στιγμή ο Αλέξανδρος είναι, μαζί με έναν ακόμα συνάδερφο του, οι μικρότεροι διαιτητές που συμμετέχουν στους πίνακες της Super League 1, κάτι που αναδεικνύει την εμπιστοσύνη της Κεντρικής Επιτροπής Διαιτησίας στο πρόσωπο του.
Ο Αλέξανδρος προέρχεται από μία οικογένεια που βρισκόταν πάντα κοντά στο ποδόσφαιρο. Μάλιστα ο αδερφός του, Ισαάκ Τσακαλίδης, ήταν και αυτός διαιτητής και αναρριχήθηκε μέχρι στη Β’ Εθνική κατηγορία, ενώ τώρα συνεχίζει να αγωνίζεται στο τοπικό πρωτάθλημα της Χαλκιδικής.
Ξεκίνησε να ασχολείται ενεργά με την διαιτησία το 2013, και τη σεζόν 2013-2014 άρχισε να συμμετέχει σε αγώνες αρχικά ως βοηθός και αργότερα ως διαιτητής. Το καλοκαίρι του 2016 αξιολογήθηκε στις Εθνικές Κατηγορίες. Πέρσι αγωνίστηκε στην Super League 2 και από την επόμενη χρονιά θα συμμετέχει στην υψηλότερη Εθνική κατηγορία, την Super League 1 .
Δείτε τι μας είπε, για την δική του πορεία, το πόσο δύσκολο είναι να ανεληχθεί ένας διαιτητής από μικρές ενώσεις και φυσικά για την επόμενη αγωνιστική σεζόν που θα διεξαχθεί εν μέσω COVID-19.
Δείτε ολόκληρη την κουβέντα μας: