Λόγο της πανδημίας δε θα πραγματοποιηθεί η αγαπητή αυτή γιορτή στην Ιερισσό Χαλκιδικής, όπως ανακοίνωσε η κα. Ειρήνη Μάρκου, πρόεδρος του Συλλόγου “Φίλοι του Περιβάλλοντος Ιερισσού”.
Αναλυτικά, η ανακοίνωση της κας. Μάρκου:
“Φέτος κλείνουμε είκοσι χρόνια από τότε που ξεκινήσαμε να γιορτάζουμε το Αυγουστιάτικο φεγγάρι. Φέτος όμως σεβόμενοι την κατάσταση που επικρατεί λόγω της πανδημίας, με ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ του Συλλόγου μας Φίλοι του Περιβάλλοντος, αποφασίσαμε για την ασφάλεια του κόσμου να μην πραγματοποιηθεί η εκδήλωση. Ελπίζουμε του χρόνου να είμαστε καλά και να συνεχίσουμε να γιορτάζουμε την όμορφη αυτή εκδήλωση που όλοι εσείς με τόση αγάπη αγκαλιάσατε.”
Πέρσι, ο σύλλογος «Φίλοι Περιβάλλοντος Ιερισσού» σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Χαλκιδικής και Αγίου Όρους διοργάνωσαν μια καταπληκτική βραδιά ελληνικής μουσικής με την Εύη Σιαμαντά συνοδεία πιάνου, σαξόφωνου και κρουστών, στο Αεροβίγλι της αρχαίας Ακάνθου στην Ιερισσό Χαλκιδικής. (δείτε εδώ).