Χαμένη χρονιά για τα κάμπινγκ το 2020 ήδη από τα τέλη Ιουλίου, χαρακτηρίζεται από τους ιδιοκτήτες στη Χαλκιδική αλλά και πανελληνίως, με τα νέα μέτρα να προσθέτουν έξτρα πίεση στους επισκέπτες.
Ο στόχος ήδη είναι η επόμενη χρονιά, με την πεποίθηση ότι όλα αυτά που μάθαμε φέτος θα μπορέσουμε να τα εφαρμόσουμε καλύτερα του χρόνου στον τουρισμό.
«Το 2020 έχει χαθεί ήδη και κοιτάμε από τώρα το 2021. Οι κρατήσεις μας αυτό τον καιρό πηγαίνουν λίγο καλύτερα, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο καθώς τις προηγούμενες εβδομάδες δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα», τονίζει ο πρόεδρος της Ένωσης Κάμπινγκ Χαλκιδικής Αντώνης Δεληδημήτρης.
«Περιμένουμε μια αύξηση της κίνησης μέχρι το Δεκαπενταύγουστο και μετά… αυτό ήταν, πάμε για το 2021», συμπληρώνει.
Στη Χαλκιδική αλλά και πανελλαδικά, δεν πήγαν καθόλου καλά τα πράγματα φέτος, καθώς ο καθένας μπορεί να βρει ανά πάσα στιγμή μια θέση σε οποιοδήποτε κάμπινγκ. «Μπορεί τα καταλύματα να νοικιάζονται πιο εύκολα, αλλά συνολικά η κίνηση είναι πολύ πεσμένη».
Τα νέα μέτρα, θα προσθέσουν έναν ακόμη βαθμό δυσκολίας στις φετινές διακοπές και φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα κάμπινγκ. «Μας ανησυχεί φυσικά το πώς θα επηρεάσουν την κίνηση τα νέα μέτρα προστασίας, όμως η υγεία των πολιτών έρχεται πρώτη. Ελπίζουμε να πειθαρχήσουν οι Έλληνες, καθώς το πρόβλημα φαίνεται να αυξάνεται μέρα με τη μέρα», εξήγησε ο κ. Δεληδημήτρης.
Όμως και η κίνηση από το εξωτερικό είναι φανερά μειωμένη και φαίνεται να την επηρέασε η ξαφνική εφαρμογή του «πιστοποιητικού υγείας» στα σύνορα. «Εμείς είχαμε πει να εφαρμοστεί από την αρχή ένα τέτοιο μέτρα, για να μπορεί ο τουρίστας που έρχεται από μακριά να κάνει τον προγραμματισμό του», δήλωσε ο πρόεδρος και ολοκλήρωσε λέγοντας ότι «ελπίζουμε ότι του χρόνου, με τη φετινή μας εμπειρία θα τα πάμε καλύτερα».
*Του Γιώργου Καλλίνη από TyposThes