Διαφωνεί η Συνεργασία πολιτών δήμου Πολυγύρου στο θέμα της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου του Πολυγύρου, υπογραμμίζοντας ότι η Δημοτική Αρχή κάνει ένα βήμα εμπρός δύο πίσω.
Αναλυτικά, η Συνεργασία πολιτών δήμου Πολυγύρου αναφέρει:
“Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Πολυγύρου, αναγκασμένη από την ομόθυμη άρνηση της αντιπολίτευσης να συμμετάσχει σε διαδικασίες δια περιφοράς, οπισθοχώρησε, ακύρωσε την συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου μέσω email και μας καλεί σε δια ζώσης συνεδρίαση την Δευτέρα. Εντούτοις, καυτηριάζουμε έντονα το γεγονός ότι, σύμφωνα με την ημερήσια διάταξη της συνεδρίασης, “στριμώχνονται” 45 θέματα, πολλά από τα οποία τεράστιας κρισιμότητας. Μέσα σε αυτά τα θέματα περιλαμβάνονται ζητήματα όπως : η χωροθέτηση αιολικού πάρκου στην Ορμύλια, η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, ζητήματα διαχείρισης λυμάτων, θέματα αγοράς ακινήτων, θέματα υδροδότησης, θέματα αντιπλημμυρικής προστασίας, ζητήματα εξορυκτικών δραστηριοτήτων, το θέμα της αναστήλωσης της οικίας Κότσιανου, το θέμα της κατασκευής του γηροκομείου Πολυγύρου κι άλλα.
Υπογραμμίζεται ότι για να συζητηθούν, με την στοιχειώδη σοβαρότητα τα 45 αυτά θέματα θα απαιτηθούν δεκάδες ωρών συνεδρίασης. Συνεπώς, η Συνεργασία Πολιτών εκτιμά ότι η οπισθοχώρηση της Δημοτικής Αρχής σε σχέση με τη διαδικασία της συνεδρίασης δεν είναι πολιτικά ειλικρινής, διότι με τον όγκο των θεμάτων που εισάγονται στην ημερήσια διάταξη, πρακτικά καθίσταται αδύνατη η οποιαδήποτε συζήτηση. Παρόλα αυτά εμείς θα προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε εποικοδομητικά στη συνεδρίαση, προκειμένου να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα για τον Δήμο και τους συμπολίτες μας.”