Την μεγαλύτερη διάκριση στον διαγωνισμό ανώτερης γεύσης, που διεξήχθη στις Βρυξέλλες από το Διεθνές Ινστιτούτο Γεύσης και Ποιότητας, έλαβε το πευκόμελο «Σίθων» για ακόμα μια φορά για το έτος 2020.
Το πευκόμελο «Σίθων» που διακρίνεται για την μοναδική γεύση του το πήρε το Βραβείο Ανώτερης Γεύσης και έλαβε το μετάλλιο του 2020 για το πευκόμελο “Σίθων”από τα διεθνή βραβεία γεύσης ITQI. Για άλλη μια φορά το πευκόμελο “Σίθων” πρωταγωνιστεί στα όσκαρ της διεθνούς γαστρονομίας.
Με ιδιαίτερο άρωμα, είναι αυτό που έχει τα περισσότερα θρεπτικά συστατικά, συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα, χάρη στα πολλά ιχνοστοιχεία και ανόργανα άλατα που περιέχει. Το 65-70% της ελληνικής παραγωγής είναι πευκόμελο! Για την παραγωγή του συνεργάζεται η μέλισσα και το Marchalina Hellenica (μελιτογόνο κοκκοειδές, που συμβιώνει αρμονικά με το πεύκο). Στο πευκόμελο, λόγω τη χαμηλής περιεκτικότητας σε σάκχαρα, το φαινόμενο της κρυστάλλωσης, παρατηρείται πιο σπάνια. Παράγεται τον Απρίλιο και από τον Αύγουστο ως το Νοέμβριο.