Με την ευκαιρία της σημερινής συνεδρίασης της οικονομικής επιτροπής του Δήμου Πολυγύρου προχώρησαν μια σειρά από σημαντικά θέματα, τα οποία είχε θέσει εδώ και καιρό η Συνεργασία Πολιτών. Συγκεκριμένα, αποφασίστηκε η άμεση υλοποίηση των νέων κυκλοφοριακών ρυθμίσεων στη Μεταμόρφωση. Το δεύτερο ζήτημα ήταν η πρόοδος στο θέμα της ενημέρωσης των Προέδρων των Κοινοτήτων του Δήμου μας για τις διαδικασίες χρήσης της πάγιας προκαταβολής. Η Συνεργασία Πολιτών πίεζε όλο το προηγούμενο διάστημα, ώστε να βοηθηθούν οι κοινότητες σε ότι αφορά την απαιτούμενη τεχνογνωσία για την διαχείριση των οικονομικών τους, σύμφωνα με το νέο πλαίσιο. Τέλος, είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε και με τον αρχιτέκτονα, ο οποίος έχει αναλάβει την μελέτη ανάπλασης της παραλίας από τις Καλύβες μέχρι την Γερακινή. Συζητήθηκαν τα προβλήματα σε σχέση με την οριοθέτηση του αιγιαλού και αναλύθηκε το πως θα μπορέσουν να διευκολυνθούν τα έργα ανάπλασης για το σύνολο της παραλίας.
Η Συνεργασία Πολιτών θα συνεχίσει να λειτουργεί θεσμικά και να συμβάλλει με προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας και των υποδομών του Δήμου μας, με στόχο την άσκηση εποικοδομητικής αντιπολίτευσης, στη βάση μελετημένων θέσεων.