Μία νέα υπηρεσία του Πυροσβεστικού Σώματος έρχεται να προστεθεί στην περιοχή της Σιθωνίας, συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση των έκτακτων αναγκών της αντιπυρικής περιόδου.
Το προηγούμενο χρονικό διάστημα με απόφαση του Συμβουλίου της Τοπικής Κοινότητας παραχωρήθηκε κτίριο που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της Σάρτης και το οποίο έχει διαμορφωθεί κατάλληλα για τη λειτουργία της συγκεκριμένης υπηρεσίας.
Σήμερα ο Πρόεδρος της κοινότητας Σάρτης, Κος Σπανός Μιχαήλ είχε την τιμή να τον επισκεφτούν ο Στρατηγός Π.Υ Κος Βαρσάμης Σπυρίδων και ο Διοικητής Π.Υ Χαλκιδικής Κος Αριστείδης Κατιρτζίδης για να ελέγξουν και να ενημερώσουν σχετικά με το νεοϊδρυθέντα Πυροσβεστικό κλιμάκιο Σάρτης και τον προγραμματισμό εγκαινίων με τον υπουργό Πολιτικής Προστασίας Κο Χαρδαλιά.
Ο Πρόεδρος ευχαρίστησε τον Στρατηγό και τον Διοικητή Χαλκιδικής για τον μεγάλο ενδιαφέρον που δείχνουν για την Σιθωνία.
Το νέο τηλέφωνο του Εποχικού Πυροσβεστικού Κλιμακίου Σάρτης είναι 23750 94199.