Τέλος εποχής για το σπάνιο και μοναδικό αρχείο του Υποθηκοφυλακείου Ιερισσού. Χθες, Παρασκευή, στάλθηκε στα υπόγεια του Κτηματολογικού γραφείου Πολυγύρου. Ήταν από τα πιο ενεργά γραφεία στη Χαλκιδική και το μοναδικό που έκλεισε, την στιγμή που αντίστοιχα γραφεία με μηδενική κίνηση πήραν παράταση 2 χρόνια όπως όλα τα Υποθηκοφυλακεία της Ελλάδας.
“Καμία σοβαρή ενέργεια δεν έγινε από τον δήμο Αριστοτέλη να κρατηθεί, ή από άλλους φορείς που θα μπορούσαν να επέμβουν. Όπως μας πληροφόρησαν από τα κεντρικά γραφεία, ένα σχετικό ενδιαφέρον θα ήταν αρκετό τον Δεκέμβριο ή τον Ιανουάριο, ώστε να παραμείνει αυτή η υπηρεσία στον δήμο Αριστοτέλη!”, επισήμανε σε ανακοίνωσή της η μείζον αντιπολίτευση του δήμου Αριστοτέλη “Ισχυρός Αριστοτέλης”.
Με πληροφορίες από: fb- Χρήστος Καραστέργιος