Έτοιμοι είναι οι παιδικοί σταθμοί του Δήμου Νέας Προποντίδας, για να υποδεχθούν τις μικρές μαθήτριες και τους μικρούς μαθητές, την ερχόμενη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020, με ωράριο 07:00–15:00.
Σε όλους τους Παιδικούς Σταθμούς (Νέων Μουδανιών, Νέας Τρίγλιας, Σημάντρων) και στον Βρεφονηπιακό Σταθμό Νέας Καλλικράτειας, πραγματοποιήθηκε προληπτική απολύμανση σε όλους τους χώρους, καθώς και σχολαστική καθαριότητα σε όλα τα κοινά αντικείμενα.
Όλοι οι Σταθμοί θα καθαρίζονται και κατά τις ώρες λειτουργίας τους, ενώ έχουν εφοδιαστεί με όλα τα απαραίτητα είδη ατομικής καθαριότητας.
Τέλος, εφιστούμε την προσοχή των γονέων και κηδεμόνων για πλήρη εφαρμογή των παρακάτω οδηγιών και των μέτρων προστασίας του ΕΟΔΥ:
1. Είναι καλό να γίνεται θερμομέτρηση των μικρών μαθητριών και μαθητών πριν να ξεκινήσουν για το Σταθμό. Σε περίπτωση που τα παιδιά έχουν πυρετό ή εμφανίσουν κάποιο άλλο από τα ύποπτα συμπτώματα της λοίμωξης COVID-19 (πυρετός, ξηρός βήχας, ρίγος, κεφαλαλγίες), πρέπει να παραμένουν στο σπίτι.
2. Επίσης, θα πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα ώστε να μην προσέρχονται στους Σταθμούς παιδιά που είτε ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου είτε συγκατοικούν με άτομο που ανήκει σε ευαπαθή ομάδα ή νοσεί.
3. Από την άφιξη των παιδιών, στους Σταθμούς θα δίνεται έμφαση στην τακτική υγιεινή των χεριών.
4. Ακόμη, θα αποφεύγεται η κοινή χρήση προσωπικών αντικειμένων και ατομικών παιχνιδιών. Για το λόγο αυτό, θα ήταν καλό τα παιδιά να έρχονται εφοδιασμένα με ορισμένα προσωπικά τους είδη.
5. Τέλος, το προσωπικό των Σταθμών μεριμνά κάθε στιγμή για την επιμελέστερη τήρηση των μέτρων προστασίας, ώστε κανένα παιδί ή ενήλικας να μη βρεθεί αντιμέτωπο με τον ελάχιστο κίνδυνο.