Έτοιμα είναι τα Γυμνάσια του δήμου Νέας Προποντίδας, για να υποδεχθούν αύριο και πάλι τις μαθήτριες και τους μαθητές. Με απόφαση της Δημοτικής αρχής πραγματοποιήθηκε προληπτική απολύμανση για δεύτερη φορά σε όλους τους χώρους, έγινε προσεκτική καθαριότητα, καθώς και περιποίηση των αύλειων χώρων.
Όλα τα σχολικά κτίρια θα καθαρίζονται και κατά τις ώρες λειτουργίας τους, ενώ όλα έχουν εφοδιαστεί με αντισηπτικά διαλύματα και είδη ατομικής καθαριότητας. Να υπενθυμίσουμε ακόμη ότι στα σχολεία δε θα λειτουργούν τα κυλικεία.
Επίσης, δίνεται η δυνατότητα στους γονείς, που δεν επιθυμούν την επιστροφή των παιδιών στο σχολείο είτε γιατί τα ίδια ανήκουν σε ευπαθή ομάδα, είτε γιατί έχουν στο περιβάλλον τους άτομα που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα ή νοσούν από Covid19, να καταθέσουν σχετική υπεύθυνη δήλωση, ώστε να μην προσμετρηθούν οι απουσίες τους.
«Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την προστασία των μαθητών του Λυκείου. Έτσι και σήμερα σε συνεργασία με τους διευθυντές και εκπαιδευτικούς των σχολείων είμαστε πανέτοιμοι για την επανέναρξη των μαθημάτων στα Γυμνάσια σύμφωνα με τις οδηγίες του αρμόδιου Υπουργείου και τις υποδείξεις του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας» δήλωσε ο Δήμαρχος Μ. Καρράς.