Ευχάριστα τα νέα για την ανανέωση των Υπηρεσιών Κτηνιατρικής υποστήριξης στα Αδέσποτα ζώα του δήμου Αριστοτέλη.
Ολοκληρώθηκε η διαδικασία υποβολής κλειστών προσφορών από τους ενδιαφερόμενους Κτηνιάτρους με βάση την Νέα Τεχνική Μελέτη.
Η ανακοίνωση της Επιτροπής Αδέσποτων του Δήμου Αριστοτέλη
“Έχουμε 3 υποψηφίους που υπέβαλαν προσφορά και αίτημα συνεργασίας με τον Δήμο Αριστοτέλη, αποδεχόμενοι τις νέες τεχνικές προδιαγραφές. Θα προχωρήσουμε σε σύμβαση με τους 2 μειοδότες, το συντομότερο δυνατόν.
Ανοίγει έτσι ο δρόμος για την υλοποίηση του Ολοκληρωμένου Σχεδίου Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς που εκπονήσαμε με την ανάληψη των καθηκόντων μας. Περιλαμβάνει, την λειτουργία από 1η Μαίου σε καθημερινή σχεδόν βάση, του Κέντρου Στειρώσεων – στο Δημοτικό Κτηνιατρείο Στρατωνίου, την λειτουργία του Κτηνιατρικού Αναρρωτηρίου στην Μεγάλη Παναγία άμεσα και σύντομα σε Ν. Ρόδα και Ολυμπιάδα.
Το επόμενο σημαντικό βήμα και στόχος μας: Οργάνωση Περισυλλογής και Μεταφοράς των Αδέσποτων Ζώων του Δήμου, με ειδικά εξοπλισμένο όχημα και μόνιμο συνεργάτη αδειοδοτημένο και για χρήση εξοπλισμού αναισθησίας.
Παράκληση στις 2 φιλοζωικές ενώσεις του δήμου για πιο εντατική συνεργασία μαζί μας, προκειμένου να τρέξουμε
μαζί το σχέδιο Διαχείρισης που τους έχουμε παρουσιάσει.
Διανομή Τροφής για τον Μάιο: Δευτέρα 4- Μαίου – Στρατώνι 10.οο -12.οο”