Είδη ατομικής προστασίας παραδόθηκε σήμερα Τετάρτη 22 Απριλίου 2020 από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας στο «Θεαγένειο» Αντικαρκινικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.
Η παράδοση του φορτίου με τα μέσα ατομικής προστασίας για το νοσηλευτικό και ιατρικό προσωπικό και τους ασθενείς του νοσοκομείου πραγματοποιήθηκε παρουσία του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολου Τζιτζικώστα.
“Μετά τα νοσοκομεία αναφοράς της Κεντρικής Μακεδονίας για κορωνοϊό, παραδώσαμε σήμερα στο Aντικαρκινικό νοσοκομείο Θεσ/νίκης Θεαγένειο 30.000 ζευγάρια γάντια, 8.000 μάσκες, 1.200 αντισηπτικά και 100 στολές μιας χρήσης.
Ως Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας συνεχίζουμε να στηρίζουμε στην πράξη, με όλα τα μέσα που διαθέτουμε, τον καθημερινό αγώνα γιατρών και νοσηλευτών, που βρίσκονται από την πρώτη ώρα, στην πρώτη γραμμή της μάχης για την υγεία όλων μας.”, δήλωσε ο κ. Τζιτζικώστας.