Μία δύσκολη βραδιά η χθεσινή για την Δημοτική Ενότητα Τορώνης από τα έντονα καιρικά φαινόμενα.
Σχεδόν όλη νύχτα επί ποδός ήταν η τοπική δημοτική αρχή, η πολιτική προστασία, οι εθελοντικές ομάδες, η πυροσβεστική, η αστυνομία που έδιναν μάχη με τους τόνους νερού.
Σε Σάρτη, Τορώνη και Συκιά της Σιθωνίας εντοπίζονται τα περισσότερα προβλήματα που προκάλεσε η ισχυρή κακοκαιρία, η οποία έπληξε την Κεντρική Μακεδονία, και από χθες το βράδυ το δεύτερο πόδι της νότιας Χαλκιδικής.
Οι μεγάλοι όγκοι νερού από τις έντονες καταιγίδες είχαν ως συνέπεια μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να υπερχειλίσουν ρέματα και χείμαρροι και να πλημμυρίσουν δρόμοι στους τρεις οικισμούς, υπόγεια και ισόγεια κατοικιών και καταστημάτων και να σημειωθούν κατολισθήσεις στο επαρχιακό οδικό δίκτυο και σε αγροτικούς δρόμους. Λόγω των πλημμυρών στο αγροτικό οδικό δίκτυο της Συκιάς διακόπηκε η πρόσβαση κτηνοτρόφων στα ποιμνιοστάσιά τους.
Μια από της ομάδες εθελοντών που βρίσκονταν από τη πρώτη στιγμή στα κρίσιμα σημεία είναι η ομάδα του ΟΦΚΑΘ Βάση Ετοιμότητας Σάρτης Σιθωνία Χαλκιδικής που επισημάνει την ανάγκη ενός εξοπλισμού απάντλησης υδάτων και κάνει έκκληση σε οποίον μπορεί να βοηθήσει για την προμήθεια ενός ενός τέτοιου είδους εξοπλισμού που θα βοηθήσει όλη τη περιοχή, που τα τελευταία χρόνια πλήττεται από έντονα καιρικά φαινόμενα που προκαλούν πλημμύρες.
Αναλυτικά, η ανακοίνωση του ΟΦΚΑΘ Βάση Ετοιμότητας Σάρτης Σιθωνία Χαλκιδικής
“Ακόμη μια δύσκολη κατάσταση έμελλε να περάσει η περιοχή μας, αφού τις τελευταίες ώρες δέχτηκε τεράστιο όγκο νερού. Από χθες 4/4 το βράδυ 11:45 που ξεκίνησε η δυνατή βροχόπτωση, ο επικεφαλής της ομάδας, με άλλο ένα άτομο έκανε περιπολίες στα σημεία του χωριού που εντοπίζονται προβλήματα με τέτοιες συνθήκες. Όταν διαπίστωσε ότι τα πράγματα σοβαρεύουν, ενημερώθηκαν οι ανάλογες υπηρεσίες και όλα τα μέλη της ομάδος, τα οποία μπορούν να συνδράμουν με όσα μέσα διαθέτουν. Παρεμπιπτόντως εκεί καταλάβαμε ότι στα περισσότερα σπίτια που σημειώθηκαν ζημιές ανήκαν στους εθελοντές μας. Τα μέλη έμειναν στα σημεία έως και της 3:30 το πρωί, και αφού είχαν ηρεμήσει τα καιρικά φαινόμενα. Κατόπιν συνεννόησης με τις τοπικές αρχές, αποφασίσθηκε να αποσυρθούν τα άτομα ώστε με το πρώτο φώς της ημέρας να μπορούν να συνδράμουν όπου χρειαστεί. Να τονίσουμε ότι η ομάδα δεν έχει αντλίες, αν είχε θα τις χρησιμοποιούσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη στα σπίτια που είχαν πρόβλημα. Με το πρώτο φώς της ημέρας τα μέλη συνέχισαν να προσφέρουν βοήθεια όπως μπορούσαν σε όποιον την χρειαζόταν. Ένα ιδιωτικό αυτοκίνητο με δύο μέλη έκανε έλεγχο το οδικό δίκτυο μέχρι την Βουρβουρού και ενημέρωνε συνεχώς για τις κατολισθήσεις την Γ. Γ. Πολιτικής προστασίας.
Είμαστε περήφανοι για όλους σας κυρίως για την ψυχραιμία και την υπευθυνότητα που δείξατε.
Υ.Γ Ευχόμαστε να βρεθεί ένας άνθρωπος που θα μας βοηθήσει να πάρουμε και τον εξοπλισμό απάντλησης υδάτων. Είναι εξοπλισμός αναγκαίος, το λέμε εδώ και 1,5 χρόνο. Εξοπλισμός που σε τέτοιες στιγμές θα είναι έτοιμος για χρήση, και στην διάθεση όποιου έχει ανάγκη.”