Η έντονη βροχόπτωση, από χθες το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί, δημιούργησε προβλήματα στα νότια τμήματα του Δήμου Σιθωνίας. Πλημμύρισαν δρόμοι στην Τορώνη, στην Σάρτη και στην Συκιά Χαλκιδικής.
Μια δύσκολη νύχτα με πολύ όγκο νερού από τις 10:00 το βράδυ μέχρι και τις 9:00 το πρωί. Όλη νύχτα επί ποδός βρίσκονται στα σημεία, κάτοικοι, ομάδες εθελοντών, η τοπική αυτοδιοίκηση και η Πυροσβεστική.
Όπως ενημερώνει η Κοινότητα Σάρτης “οι κάτοικοι πρέπει να δείξουν μεγάλη προσοχή στην πεζογέφυρα στην περιοχή της παιδικής χαράς όπου απαγορεύεται η διέλευση, διότι η γέφυρα αποκολλήθηκε.”
Επίσης, έσπασε ο αγωγός της ύδρευση που ήταν δίπλα στην πεζογέφυρα με αποτέλεσμα το χωριό να μην έχει νερό στο 80% του οικισμού, ενώ η ζημιά αποκαθίσταται αυτήν την στιγμή.
Ευχαριστούμε πολύ τους κατοίκους, τις ομάδες εθελοντών για την κατανόηση τους.”
Επίσης, οι κάτοικοι πρέπει να δείξουν προσοχή στα “φερτά υλικά που κρύβονται κάτω από τα νερά στους πλημμυρισμένους δρόμους. Μέχρι στιγμής έχουν αναφερθεί ζημιές σε 9 σπίτια.”, αναφέρει η ομάδα εθελοντών ΟΦΚΑΘ Βάση Ετοιμότητας Σάρτης Σιθωνία Χαλκιδικής.
Και η Ομάδα Εθελοντών Δραγουντέλι βρίσκονταν από νωρίς το βράδυ στα σημεία με τα μεγαλύτερα προβλήματα: πέριξ του κεντρικού ποταμού της Συκιάς, σε δρόμο κοντά στην διασταύρωση όπου υπάρχει ιρλανδική διάβαση, στο οδικό δίκτυο Σάρτης – Συκιάς (86χλμ), στην κοινότητα Σάρτης, στην Τορώνη και σε σπίτια που βρίσκονται στην παραλία της Συκιάς.
“Η ομάδα από την πρώτη στιγμή αφού διενήργησε έλεγχο στα συγκεκριμένα σημεία, αναφέρθηκαν κατευθείαν στην Αστυνομία, Πυροσβεστική και στους αρμόδιους του Δήμου όπου όλοι ήταν σε επιφυλακή λόγω του έκτακτου δελτίου.
Συνιστούμε στους πολίτες να έχουν την ψυχραιμία τους, οι εμπλεκόμενοι φορείς κάνουν το αδύνατο δυνατό ώστε να υπάρχει έλεγχος της κατάστασης.”, αναφέρει η Ομάδα Εθελοντών Δραγουντέλι.
Προσοχή! Πολλές κατολισθήσεις υπάρχουν στο επαρχιακό οδικό δίκτυο Σάρτη- Βουρβουρού.