Ζημιές στο δίκτυο της ορεινής περιοχής της Χαλκιδικής και κάποιες μεμονωμένες μικρότερες βλάβες, η αποκατάσταση των οποίων αναμένεται εντός της ημέρας προκάλεσε η έντονη χιονόπτωση στην ορεινή Χαλκιδική, αλλά και και στον δήμο Σιθωνίας δημιουργήθηκαν προβλήματα στην ηλεκτροδότηση από την έντονη βροχόπτωση.
Για το πρόβλημα της ηλεκτροδότησης, ο Δήμος Αριστοτέλη βρίσκεται από τις πρώτες πρωινές ώρες σε επαφή με τον ΔΕΔΔΗΕ. Σύμφωνα με την ενημέρωση που έχουμε καταβάλλεται προσπάθεια να ηλεκτροδοτηθούν το συντομότερο δυνατόν ορισμένες κοινότητες, μέσω σύνδεσης με άλλη γραμμή παροχής που δεν εμφανίζει προς το παρόν πρόβλημα. Συνεχίζονται οι προσπάθειες εντοπισμού και αποκατάστασης των βλαβών υπό δύσκολες συνθήκες. Έχουν ανακληθεί άδειες και βρίσκονται περιπου 150 άτομα σε συνεργεία σε διάφορα σημεία της κεντρικής Μακεδονίας, καθώς υπάρχουν ταυτόχρονες βλάβες και διακοπές ηλεκτροδότησης και σε άλλους νομούς. Για ενδεχόμενες εξελίξεις θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση.
Και στον δήμο Σιθωνίας δημιουργήθηκαν προβλήματα στην ηλεκτροδότηση από την έντονη βροχόπτωση και συγκεκριμένα στον Νέο Μαρμαρά, όπως αναφέρει η αντιδήμαρχος Παιδείας Σιθωνίας κα. Κατερίνα Γιουβαρλάκη.
“Σχετικά με προβλήματα ηλεκτροδότησης σήμερα σε πολλές περιοχές του Νέου Μαρμαρά είναι ενημερωμένες οι υπηρεσίες του ΔΕΔΔΗΕ από τις πρωινές ώρες και βρίσκεται συνεργείο εδώ που προσπαθεί να αποκαταστήσει τις βλάβες.”, ανακοίνωσε η κα. Γιουβαρλάκη.