Άμεση συνεδρίαση της επιτροπής πολιτικής προστασίας ζητά ο “Ισχυρός Αριστοτέλης”, και συγκεκριμένα οι δημοτικοί σύμβουλοι του τομέα Πολιτικής Προστασίας της δημοτικής παράταξης “Ισχυρός Αριστοτέλης” Γκοντινός Κωνσταντίνος και Κοτάκης Γεώργιος.
Αναλυτικά, η ανακοίνωση της δημοτικής παράταξης “Ισχυρός Αριστοτέλης”:
“Αξιότιμοι κ. δήμαρχε και κ. αντιδήμαρχε πολιτικής προστασίας
Ο κόσμος όλος και η χώρα μας βιώνουν μία πρωτόγνωρη κατάσταση έκτακτης ανάγκης αντιμέτωποι με την πιθανή εξάπλωση του νέου κορωνοϊού.
Είναι ευχάριστο το γεγονός ότι μέχρι σήμερα δεν έχει εντοπιστεί κάποιο κρούσμα στην περιοχή μας.
Η επιβολή των περιοριστικών μέτρων ενδεχομένως να έχει επιδεινώσει την κατάσταση στην οποία βρίσκονται συμπολίτες μας που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες είτε λόγω υγείας ή λόγω οικονομικής αδυναμίας.
Παρόλα αυτά πρέπει να τηρηθούν τα μέτρα προστασίας που εξαγγέλθηκαν τόσο από τη μεριά των πολιτών όσο και από τη μεριά του δήμου.
Η εξειδίκευση των μέτρων που ισχύουν, η αξιοποίηση του προσωπικού, η καθαριότητα, οι απολυμανσεις, η ενίσχυση των κοινωνικών δομών, της υγείας, της αλληλεγγύης, η βοήθεια στο σπίτι καθώς και η αξιοποίηση κάθε εθελοντικής προσφοράς των συμπολιτών μας πρέπει να είναι το μέλημά μας για το επόμενο διάστημα.
Με ειλικρινή διάθεση προσφοράς κρίνουμε σκόπιμο να συνεδριάσει άμεσα και κάτω από τις ιδιαίτερες συνθήκες που βιώνουμε η επιτροπή πολιτικής προστασίας.
Θέτουμε στη διάθεσή σας την εθελοντική μας συμμετοχή σε κάθε δράση που θα αναπτυχθεί στο δήμο μας.
Οι δημοτικοί σύμβουλοι του τομέα Πολιτικής Προστασίας
της δημοτικής παράταξης “Ισχυρός Αριστοτέλης”
Γκοντινός Κωνσταντίνος
Κοτάκης Γεώργιος.”