H δήμαρχος Κασσάνδρας Αναστασία Χαλκιά με ανάρτησή της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γνωστοποίησε τα εξής:
“Καταθέτω το 50% του μισθού μου ως Δημάρχου Κασσάνδρας, για τους επόμενους δυο μήνες στον ειδικό λογαριασμό που έχει δημιουργηθεί για τη μάχη κατά του COVID-19.
Είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να στηρίξω αυτή τη σπουδαία προσπάθεια που έχει ξεκινήσει ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης.
Δεν είναι το ύψος του ποσού που το κάνει σημαντικό αλλά η ίδια η αλληλεγγύη που σηματοδοτεί.
Στηρίζω με την κίνηση αυτή τη χώρα μας, τις προσπάθειες για να μη χαθούν άλλες ζωές, τον αγώνα που δίνει η Κυβέρνηση και την ελπίδα για κοινωνική και Θεσμική αλληλουποστήριξη που πρέπει να μη σβήσει.”